Ekonomi

Avrupa Birliği O Platformları Dijital Vergiye Bağlayacak!

Avrupa Birliği yeni bir vergi arayışına girdi. Sanal platformları hedef alan AB, söz konusu şirketlerin elde ettikleri cirolardan yüzde üç oranında vergi almaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Sanal Platformları Vergiye Bağlamaya Hazırlanıyor!

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde faaliyet halinde olan sanal platformlar da artık vergi ödeyecek. Konuyla ilgili çalışma başlatan birlik komisyonu taslak düzenlemede sona geldi. Avrupa Birliği Komisyonu bu kapsamda ilgili teklifi sundu. Teklif kabul edilirse AB üyesi ülkelerde faaliyet göstermekte olan Google, UBER, Twitter, Amazon ve Facebook gibi sanal platformlar sene bazında yakaladıkları ciro miktarı üzerinden vergilendirilecek. Öngörülen vergi oranı ise cironun yüzde üçü olacak.

Yıllık Geliri 750 Milyon Avro Olan Dijital Platformları Kapsayacak

Teklife göre söz konusu dijital vergi senelik cirosu 750 milyon avroyu aşan şirketler üzerinden uygulanacak. Bunun yanında vergilenebilir kazancı 50 milyon avroyu geçen sanal platform şirketleri de yüzde 3’lük dijital vergiden nasibini alacak.

Üçlü Görüşmeler Önümüzdeki Hafta Başlayacak

Alınan bilgilere göre Avrupa Birliği Komisyonu söz konusu teklifi önümüzdeki hafta birlik konseyi, komisyonuyla ve Avrupa Parlamentosuyla görüşmeye başlayacak. Görüşmeler üçlü olarak gerçekleşecek. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa teklif yasal statüye taşınacak ve Avrupa’da faaliyet halinde olan söz konusu şirketler yıllık gelirleri üzerinden vergiye bağlanacak.

Metinde Anlaşma Sağlanırsa Yasallaşacak!

Üçlü görüşmelerde taraflar teklif metni üzerinde detaylı bir inceleme yapacak. Taraflar metin üstünde anlaşmaya varırsa ve bütün kurumlar metin için olumlu oy kullanırsa teklif yasallaşacak. Teklifin yürürlüğe girmesi sonrasında Avrupa Birliği’ne üye ülkeler kendi yasalarında bazı düzenlemeler de yapmak zorunda kalacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri