avrupa-birliginden-ubere-dava-acilabilmesi-karari
Dünya

Avrupa Birliği’nden UBER’e Dava Açılabilmesi Kararı!

Avrupa Birliği Adalet Divanı, Fransa’da bulunan yasal birimlerin UBER’in yerel yöneticileri ile ilgili ceza davası açabilmesine karar verdi.

UBERPOP’un Faaliyetleri Yasaklanabilir

Fransa’daki yasal birimler ile ilgili Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından verilen karar UBER’e ceza davası yetkilerinin bulunması yönünde kara verildi. Karara göre Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin Avrupa Birliği Komisyonu’na bildirim yapmadan ceza hukukuna konu olan UBERPOP adlı hizmetinin kapsamındaki yasa dışı faaliyetleri belirlemesi halinde faaliyetleri yasaklayabilir ya da cezalandırabilirler.

Avrupa Birliği Komisyonu’na Bildirmeleri Gerekmeyecek

Merkezi İsviçre’nin Lüksemburg şehrinde olan Avrupa Birliği’nin en yüksek yargı organı olarak bilinen Avrupa Adalet Divanı, UBER adlı şirkete karşı Fransa tarafından açılan dava ile ilgili kararı verdi. Fransa, UBER tarafından ülkedeki lisanssız sürücüleri dahil ederek hayata geçirdiği UBERPOP adlı hizmet ile ilgili dava açmıştı. Mahkeme tarafından verilen karara göre AB üyesi olan ülkelerin yasal yetkilileri Avrupa Birliği Komisyonu’na bilgilendirme yapma zorunluluğu olmadan ceza hukukunu ilgilendiren bir uygulama olan UBERPOP hizmeti tarafından yasadışı şekilde sürdürülen ulaşım faaliyetlerini yasaklayabilecekler ve cezai yaptırım uygulayabilecekler.

Taksicilerin UBER Protestoları Sürüyor

Dünyanın birçok ülkesinde taksici olarak çalışan kişiler, UBER adlı uygulamanın haksız rekabete yol açtığı, kendi işlerini sekteye uğrattığı, yasadışı taksicilik faaliyeti yürüttüğü gibi gerekçelerle protesto ediyorlar. UBERPOP hizmetinde ise dileyen herkes kendi aracı olduğu takdirde uygulamaya dahil olarak taksicilik yapabiliyor. UBER uygulaması UBERPOP’un faaliyeti nedeniyle korsan taksicilikle suçlanıyor. İspanya, Almanya ve Brüksel’de UBERPOP devlet tarafından yasaklanmıştı. Bu yasakların ardından UBER tarafından Fransa’daki hizmetler geri çekilmişti. Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından 2017 yılının aralık ayında UBER’in bir dijital uygulama olmadığı, bir ulaşım şirketi olduğu ile ilgili karar verilmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri