avrupa-merkez-bankasi-baskani-kapasite-dusunulenden-cok-daha-yuksek
Dünya

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Kapasite Düşünülenden Çok Daha Yüksek!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’nde atıl olarak bekleyen kapasitenin tahminlerden daha büyük olabileceğini söyledi.

Atıl Kapasite Tahminlerden Çok Daha Fazla

Kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ndeki atıl kapasitenin tahminlerden çok daha fazla olabileceğini, bu kapasitenin enflasyon oranlarındaki artışı yavaşlattığını, Euro Bölgesi’nde görülen ekonomik büyümenin oldukça güçlü olduğunu söyledi.

Fiyatlardaki Baskılama Yavaşlayabilir

Avrupa Parlamentosu Ekonomik İşler Komitesi’nde bir konuşma yapan ECB Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ndeki atıl kapasite ile ilgili ölçümlerde görülen belirsizlik dikkate alındığında gerçek miktarın tahmin edilen miktardan çok daha büyük olabileceğini, bu durumun fiyatlardaki baskıların gelişimini yavaşlatabileceğini belirtti.

İstihdam Güçlü Bir Şekilde Artıyor

Mario Draghi, bu halin özellikle istihdama bakıldığında çok net fark edildiğini, istihdamın güçlü bir şekilde artmasına rağmen ücretlerdeki büyümenin bastırılmış halinin devam ettiğini, Euro Bölgesi ülkelerinde enflasyon oranlarının Avrupa Merkez Bankası’nın hedeflerine paralel bir şekilde yükselebilmesi için mali teşviklerin sürmesinin gerekli olduğunu, ileriki dönemlere bakıldığında manşet enflasyonun ECB’nin para politikaları ile ilgili uyguladığı tedbirlerin desteği ile kademe kademe yukarı doğru hareket etmeye yeniden başlayacağını tahmin ettiklerini de söyledi.

Bankalar Sorunlu Kredilerini Azaltma Yoluna Gitmeli

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan bir toplantının sonunda yapılan açıklamada Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevi için İspanya Maliye Bakanı Luis de Guindos’un aday gösterileceği söylenmişti. Luis de Guindos da bu konu hakkında yaptığı konuşmada Euro Bölgesi’nde bulunan bankaların kullandırdıkları ve sorunlu olan yani geri ödeme almakta zorlandıkları kredileri azaltma yoluna gitmeleri gerektiğini vurguladı.

Enflasyon ECB’nin Hedeflerine Ulaşabilir

Luis de Guindos, Euro Bölgesi’nde uygulana mali politikaların daha iyi koordine edilmesinin sağlanmasının uzun vadeli olarak bakıldığında yararlı olacağını düşündüğünü de belirtti. Avrupa Birliği liderlerinin onay vermesi halinde 2018 yılı mayıs ayında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Yardımcılığı’nı üstlenecek olan Guindos, Euro Bölgesi genelinde enflasyon oranlarının gelecek çeyrek dönemlerde ECB’nin hedeflediği rakamlara ulaşmasını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri