avrupa-merkez-bankasi-beklenen-tutanaklari-yayinladi
Dünya

Avrupa Merkez Bankası Beklenen Tutanakları Yayınladı!

Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan tutanaklara göre enflasyona güven duyuluyor, ancak para politikalarında normalleşmek için henüz erken olduğu düşünülüyor.

Para Politikasında Normalleşme için Henüz Erken

Kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası, 25 Ocak 2918 tarihinde düzenlediği toplantının tutanaklarını yayınladı. ECB tarafından yayınlanan tutanaklarda enflasyonun istenen hedeflere ulaşacağına dair güven duyulduğu, ancak buna rağmen para politikasında normalleşmeye gitmek için sinyaller verme ile ilgili henüz erken olduğu düşünülüyor. ECB yetkilileri enflasyonun belirlenen hedeflere doğru ilerleyeceğine güveniyor.

Enflasyon Bu Yılın Sonunda Yüzde 1.5 Artar

Avrupa Merkez Bankası’nın baz aldığı kriterlerin en başında gelen enflasyon rakamlarının önceki dönemlerle karşılaştırıldığında daha hızlı bir artış sergilediğinin vurgulandığı tutanaklarda, ECB tarafından yapılan Profesyonel Tahminciler Anketi’ne göre 2018 yılının ilk üç aylık dönemindeki veriler doğrultusunda Euro Bölgesi’nde enflasyon oranlarının yıl sonunda yüzde 1.5 oranında, 2019 yılının sonunda yüzde 1.7 oranında, 2020 yılının sonunda da yüzde 1.8 oranında artması bekleniyor.

Euro’nun Yükselmesi Yakından İzlenecek

Yayınlanan ECB tutanaklarında piyasa bazında uzun vadede alınacak olan enflasyon ile ilgili önlemler hakkındaki beklentilerden de bahsedilerek, enflasyonun geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana yukarı yönlü hareket sergilediği, uyumlu bir şekilde arttığı da belirtildi. ECB tutanaklarında ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın uyguladığı iletişim politikasında küçük ayarlamalar yapılacağı, bu konunun 2018 yılının ilk aylarında masaya yatırılacağı, euroda görülen değer artışının yakından izleneceği bilgileri de yer aldı.

Ocak Ayı Toplantısında Para Politikasını Değiştirmeme Kararı Alınmıştı

Avrupa Merkez Bankası tutanakları yayınlanan 2018 yılı ocak ayı toplantısından sonra yapılan açıklamada uygulanan para politikasında değişikliğe gidilmediğini bildirmişti. ECB yetkilileri ayrıca toplantısı sonrasındaki açıklamalarda Amerika’dan gelen açıklamaların doların değerinin düşmesini amaçladığını, bu nedenle uzun süredir devam eden kurda hedef belirlememe durumunun tehlikede olduğunu, gerekmesi halinde para politikasında değişiklik yoluna gidilebileceğini de bildirmişlerdi.