Ekonomi

Avrupa Otomotiv Pazarı Şubatta Yüzde 1,3 Milyon Adeti Aştı

Otomotiv Distribütörleri Derneği yılın ikinci ayına ilişkin “Avrupa Otomotiv Pazar Değerlendirmesi” raporunu yayımladı. Değerlendirmeye göre pazardaki satışlar Şubat ayında 1 milyon 330 bin adetin üzerinde oldu.

Avrupa’da Otomotiv Satışları Şubat Ayında Arttı

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Avrupa otomobil pazarındaki satışlar, 2017’nin aynı ayına kıyasla yüzde 4,1 oranında arttı. Artış sonrasında toplam satış adeti bir milyon 338 bin 417 olarak belirlendi. Avrupa Birliği ve EFTA ülkelerinin geçen yılın aynı döneminde ulaştığı satış adeti bir milyon 285 bin 710 adet olarak kayda alınmıştı.

2018’in ikinci ayında otomotiv satışları bazı ülkelerde artarken, bazı ülkelerde geriledi. Buna göre söz konusu ayda pazardaki en büyük daralma Norveç’te görüldü. Azalış yüzde 9,8 oldu.  Bunu yüzde 8,4’lük azalışla İzlanda takip etti. Listenin üçüncü ülkesiyse Slovakya oldu.

Hırvatistan Satışları Artırdı

Pazarın genişlediği, satışların arttığı ülkelerin başını Hırvatistan çekti. Ülkedeki satışlar yüzde 39,8’i bulan oranda arttı. Satışlarını artıran ülkeler arasında Bulgaristan ve Yunanistan’da yer aldı. Bulgaristan’daki pazarın satışları yüzde 32,6’lık artış kaydetti. Yunanistan’sa yüzde 28,8’lik artışla listenin üçüncü ismi oldu.

Türkiye’de Otomobil Satışları Yüzde 4 Arttı

Ülkemizdeki satış sonuçları incelendiğinde yılın ikinci ayında pazardaki artış yüzde 0,20 oranında hayata geçti. Bu artış Avrupa ülkeleri listesinde Türkiye’nin dokuzuncu sıraya oturmasını sağladı. Bu dönemde otomobil satışlarındaki artış yüzde dört olarak belirlendi. Satışların toplamı ise 1 milyon 159 bin 39’u buldu. Geçen yılın aynı ayında satışlarsa 1 milyon 114 bin 659 adet olarak kayda alınmıştı. Şubat ayında hafif ticari araç pazarının değişimi ise ülkemizde yüzde 3,59’luk artışa işaret etti.

Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve hafif ticari araç pazarı daralan ülkelerin başını Romanya çekti. Bunu İsveç ve Slovenya takip etti. Pazardaki satışları artıran ülkeler arasında ilk sıranın sahibi İzlanda oldu. İkinciliği Letonya alırken, üçüncü Litvanya olarak dikkat çekti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri