Ekonomi

Avrupa’nın En Çok Borcu Yunanistan’da!

Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında en çok borcu olan ülke Yunanistan olarak açıklandı. Açıklamayı Avrupa İstatistik Ofisi yaptı.

Avrupa Birliği Üyeleri Arasında Borç Lideri Yunanistan Oldu

Kısa adı Eurotat olan Avrupa İstatistik Ofisi yayımladığı raporla, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin mali durumunu gözler önüne serdi. Ofisin hazırladığı rapora göre AB’nin en yüksek borcuna Yunanistan sahip.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasında Yunanistan’ın borcu gayrisafi yurtiçi hasılasının tam yüzde 178,6’lık kısmına denk geliyor. Bu oran borçlu ülkeler sıralamasında Yunanistan’ı ilk sıraya yerleştirdi. Öte yandan geçen günlerde yapılan açıklamada ülke bütçesinin fazla verdiği belirtilmişti. İşte bu durum kafalarda soru işaretine neden oldu.

Ofisin yaptığı çalışmalar sonrasında listenin ikinci ismi ise İtalya olarak dikkat çekti. Buna göre ülkenin borcu gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 131,8’i olarak hesaplandı. Bunu ise Portekiz izledi. Raporda ülkenin borcunun gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 125,7’ye denk geldiği kayıt altına alındı.

En çok borcu olan ülkeler sıralamasının ilk üçünü Yunanistan, İtayla ve Portekiz oluştururken, birlik üyesi ülkeler arasında en düşük borca sahip olan ülke Estonya olarak kaydedildi. Buna göre Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en az borca sahip olan ülkenin borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya göre yüzde 9 olduğu belirtildi.

Avrupa İstatistik Ofisi raporu ülke bazlı inceleme yanında genel değişimi yansıtan bir çalışmada yaptı. Buna göre geçen sene Avrupa Birliğine üye ülkelerin borçlarıyla gayrisafi yurtiçi hasıla oranları bir önceki seneye göre azaldı. Geçen yılın oranı yüzde 81,6 seviyesine geriledi. 2016 yılının kayıtları ise bu oranın yüzde 83,3 olduğunu kayıt altına almıştı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri