Ekonomi

Avukatlık Olan Kredi Kartı İçin Ne Yapılması Gerekir?

Kredi kartı birçok insanın ödeme konusunu daha rahat ve sorunsuz bir şekilde atlatabilmesine neden oluyor. Doğru kullanıldığı takdirde günlük hayatı kolaylaştırsa da, yanlış kullanıldığı zaman hem maddi hem de manevi pek çok zararı oluyor. Bunlardan biri de kredi kartının avukatlık olmasıdır. Peki avukatlık olan kredi kartı için ne yapılması gerekir?

Avukatlık Olan Kredi Kartı İçin Ne Yapılması Gerekir?

Pek çok konuda avantajları meydana getiren kredi kartları, özellikle yanlış bir şekilde kullanıldığında tam tersi etkiler gösterebiliyor. Özellikle kullanıcıların yanlış limit tercihleri, bütçesini aşan harcamaları, gelirin yetersiz seviyede olması gibi pek çok konu kredi kartı ödemelerinin aksamasına neden oluyor. Bu durum ise kredi kart sahibinin oldukça zorlanacağı bir sürecin başlamasına neden olabiliyor.

90 Gün Süre Var!

Kredi kartı yüzünden oluşan borcun banka tarafından belirlenen tarihlere göre ödenmesi şart haline getirilmiştir. Bu tarihler içinde ödenmeyen borçlar ise, banka 90 gün boyunca müşterinin ödeme yapmasını bekler. Bu her banka tarafından uygulanan yasal bir karardır. Ancak her ne kadar müşteri için, bu tarz bir imkan tanısa da faiz işlemeye devam edecektir. Kredi kart kullanıcısı eğer kredi kartı borcunun tamamını değil de, sadece asgari olan tutarı öderse, o zaman bu 90 günlük süre sıfırlanmış olur. Fakat faiz borcun tamamı ödenmediğinden dolayı, işlemeye devam etmektedir.

Son ödeme tarihinden sonraki 90 günlük boyunca ödenmeyen kredi kartı borçları ise, idari birime aktarılmış olur. Bu birim tarafından borçlu kişiye en fazla 15 günlük bir süre tanınır. Bu süreye karşılık borcun ödenmemesi durumunda, borçlunun icra dairesine aktarılması söz konusu olur. İcra dairesine aktarılan bir borçlu ile bundan sonraki süreçte ise, avukatlar ilgilenmeye başlayacaktır.

Avukatlık Olan Kredi Kartı Borcunun Taksitlendirilmesi

Kredi kartı için avukat süresi ise yedi iş günü olarak belirlenmiş durumdadır. Bu süre boyunca avukatta borçlu kişiye bu durumu bildirirken, borcunu kapatması için ikaz gönderir. Yine borçlu olan kişiye pek çok ikazın yapılması ve buna yönelik cevap beklenmektedir. Bu ikazlara da uymayan ve halen borcunu ödemeyen kişi için, haciz işlemleri bu kez başlatılmış olur. Avukatlık olan kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi ise bazı durumlarda mümkün bir hale gelebilir. Kredi notu yüksek olan kişilerin sahip olduğu borç altı aya kadar taksitlendirilerek ödeme kolaylığı yaratılabilir. Tabi bu durum bankadan bankaya olmak üzere değişkenlik gösterecektir. Yani bu konu hakkında genel olarak net bir durumun belirtilmesi mümkün değildir. Kredi kartı avukat masrafı ise, borç tutarı ve faiz oranlarıyla birlikte karar verilen durumlardan biridir. Bunlar hesaba katılarak bu konuda herhangi bir tutara gidilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri