Dünya

BAE İle Katar Arasında Büyük Anlaşma!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte bazı körfez ülkeleri 2017 senesinde Katar’a karşı ambargo uygulamaya başladıklarını duyurmuşlardı. Fakat, daha ambargo kalkmadan Katar ile BAE arasında ilk resmi anlaşmanın imzalandığı duyuruldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte Katar ve Japon petrol firmalarının arasında Al-Bunduq petrol sahası içerisinde petrol çıkarılmasıyla geliştirilmesinin devam ettirilmesi maksadıyla imtiyaz anlaşması imzalandığı duyuruldu.

Petrol Çıkartılmaya Devam Edilecek

Qatar Petroleum şirketinde Başkan ve CEO görevinde bulunan Saad Şerida el-Kaabi, Qatar Petroleum firmasının her zaman ve her koşul içerisinde güvenilir ulusal petrol firması ve enerji sağlayıcısı olduğu şeklindeki uluslararası itibarını teyit etmekte olduğunu açıkladı. İmzaları atılan bu özel anlaşma, Körfez ülkelerinin Katar hükümetine ambargo uygulamaya başlamış olduğu Haziran 2017 tarihinden bu zamana kadarki süreçte BAE ile imzalanmış olan ilk anlaşma olma niteliğini taşımakta.

Al-Bunduq sahasıyla ilgili olarak ilk önce Mart 1953 tarihinde Abu Dabi yönetimi ile D’Arcy Exploration Limited Şirketinin arasında imzaları atılan imtiyaz anlaşması o tarihten bu zamana kadar pek çok defa değiştirilmişti. Mart 1969 tarihinde Katar ile Abu Dabi’nin arasında Al-Bunduq isimli özel sahanın eşit bir şekilde 2 taraf tarafından sahiplenilmesini sağlayan bir anlaşma gerçekleştirilmişti. Suudi Arabistan ile birlikte BAE, Mısır ve Bahreyn yönetimlerinin, 5 Haziran 2017 tarihi içerisinde Katar ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmiş olmaları ve ekonomik bir abluka uygulamaya başlamaları Körfez bölgesinde çok büyük krize sebep olmuştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri