Ekonomi

Bağ-Kur Borcu Olanlara Sevindirici Haber! Artık Emekli Olabilecekler!

Bağ-Kur’a borçlu olmaları sebebiyle bir türlü emeklilik hakkı bulamayanlar için sevindirici bir haber geldi. SGK, Ziraat Bankası ile imzalamış olduğu protokol sayesinde, Bağ-Kur’lular için 1,28 oranında faiz imkanı sağlayarak kredi ile emekli olma hakkı tanıdı.

Bağ-Kur’dan sigortalı olup, sigorta borcu bulunan, dolayısıyla emeklilik hakkında sahip olamayanlar için yüzde 1,28 oranında faiz ile emeklilik hakkı tanında. Sosyal güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında bunun için bir anlaşma yapıldı.

Bağ-Kur’lulara Emeklilik İçin Kredi Sağlanacak

Gerçekleştirilen imza törenine iştirak eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir takım açıklamalarda bulunarak, Bağ-Kur’a borcu olan emekli adaylarının, borçlarını 48 ay vade ile emekli maaşları tarafından ödenerek emekli olabileceklerini ifade etti. Söz konusu bu protokol dahilinde herhangi bir komisyon alınmayacağına dikkat çeken Sarıeroğlu, emeklilik hakkında sahip olan ve Ziraat Bankası tarafından sağlanacak olan krediye başvuruda bulunan esnafın, geçmiş döneme ait olan borç sorgulamasına bakılmayacağını dile getirdi.

Daha Önce Yapılan Prim Düzenlemesi Esnafı Rahatlattı

Öte yandan elde edilen bilgilere göre, bahsi geçen bu protokol Ziraat Bankası ve SGK arasında “Emeklilik Hakkı Doğmuş Bağ-Kur’lu Esnafa Kredi Sağlanması Protokolü” adı ile hayata geçirildi. Açıklamalarında, ülke genelinde ticaretle geçimini sağlayan esnaf sayısından bahseden Bakan Sarıeroğlu, şuanda ülkede 2 milyon 900 bin Bağ-Kur’lunun mevcut olduğunu, Bağ-Kur’lu emekli sayısının ise 6 milyon 600 civarında olduğunu belirtti. Bu çerçeve gerek Bakanlık, gerekse hükümet tarafından daha iyi şartların sağlanması adına çalışmalar yürütüldüğünü de dile getiren Bakan Jülide Sarıeroğlu, ilk olarak prim miktarında yapılan düzenlemenin esnafı önemli ölçüde feraha erdirdiğini, bu doğrultuda primlerin yüzde 40 iken yüzde 34,5’e düşürüldüğünü açıklamalarına ekledi.