,
bakan-acikladi-hibe-destek-odemeleri-bugun-basliyor
Ekonomi

Bakan Açıkladı! Hibe Destek Ödemeleri Bugün Başlıyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılında üreticiler verilecek olan hibe destek ödemelerinin 1.9 milyar liralık kısmının ödenmesine bugün başlanacağını açıkladı.

Ödemeler Saat 18:00’da Başlayacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, devlet tarafından çiftçilere ödenecek olan hibe desteklerin bir bölümünün ödemelerinin bugün itibariyle başlayacağını açıkladı. Destek ödemeleri ile ilgili açıklama yapan Fakıbaba, hibe destekler ile çiftçilere ödenecek tutarın 1.9 milyar liralık kısmının çiftçilere ödenmesine bugün başlanacağını, ödemelerin saat 18:00’dan itibaren hak sahiplerinin banka hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

Çiftçilerin Banka Hesaplarına Yatırılacak

Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yapılan açıklamada 2018 yılının sonuna kadar belirli dönemlerde yapılacak olan hibe destek ödemeleri ile ilgili konuştu. Fakıbaba, toplam desteklerin 1.9 milyar liralık bölümüne dair ödemelere bugün başlanacağını, ödeme tutarlarının çiftçilerin belirttiği icmal ve TC kimlik numaraları baz alınarak banka hesaplarına yatırılacağını, saat 18:00’dan başlamak üzere ödemelerin yapılacağını da belirtti.

2018 Yılında Toplam 14.5 Milyar Lira Destek Sağlanacak

2018 yılında ödenecek toplam hibe destek tutarının 14.5 milyar lira olduğunu söyleyen Gıda TRIM VE Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu kısım ödemelerin 1.9 milyar lira olduğunu, bunun 670 mily6ar lirasının yağlı tohum bitkilere destek, 202 milyon lirasını baklagillere ve hububatlara destek, 58 milyon lirasını dane mısıra destek, 164 milyon lirasını yaş çay için destek, 838 milyon lirasını fındık desteği, 2.5 milyon lirasını çay budama desteği olarak ödeneceğini, çiftçilere verilen hibe desteklerin tarım sektörü açısından çok önemli olduğunu, ihracat, müdahale alımları, sulama yatırımları, tarımsal kredilerin sübvanse edilmesi gibi konularda sağlanacağını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak çiftçilere destek vermeye ve tarımın kalkınmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.