,
bakan-acikladi-kirmizi-et-fiyatlari-ile-ilgili-onlem-alinacak
Ekonomi

Bakan Açıkladı! Kırmızı Et Fiyatları ile İlgili Önlem Alınacak!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı et fiyatlarındaki artışın spekülasyonlara bağlı olduğunu, bu konuda gereken önlemleri alacaklarını açıkladı.

Bakan Fakıbaba TÜKEBİR’in Toplantısına Katıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, TÜKETBİR olarak kısaltılan Türkiue Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği tarafından düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Fakıbaba toplantıda yaptığı açıklamada kırmızı et fiyatlarında son dönemlerde görülen artışın spekülatif olduğunu, bu konuda alınması gereken önlemleri kısa bir zaman içinde alacaklarını söyledi. Bakan Fakıbaba, TÜKEBİR’in toplantısında hayvancılık sektörünün kırsalda kalkınmanın sağlanması ve köyden kente göçün engellenmesi için önemli olduğunun altını çizdi.

Yerli Üretimde Sürdürülebilirlik için 1 Milyon Düve Gerekli

Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı et fiyatları ile ilgili yaptığı açıklamalarında bu konu ile ilgili gerekli önlemleri alacaklarını, önce üreticilerin, sonra sanayicilerin, sonra da tüketicilerin bu zincirin halkaları olduğunu, yerli üretime geçilerek Türk halkına kendi ürettiğimiz eti yedireceğimizi, kendilerinin en önemli görevinin yerli üretimi geliştirmek olduğunu, üretimin sürdürülebilir hale getirilmesi için 1 milyon adet düveye ulaşılması gerektiğini, bunun sağlanıp hayvancılığın devam ettirilebilmesi için buzağılardaki ölüm oranlarının aşağı çekilmesi gerektiğini de söyledi.

Temmuz Ayında 100 Bin Adet Düve Verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Türkiye’de hayvan sayısının artırılması ile ilgi çalışmalara da dikkat çekerek 250 Düve Projesi ile 3 yıl boyunca toplam olarak 250 bin adet düvenin üreticilere verileceğini, bu sayının 100 bin adedinin en geç 2018 yılı temmuz ayında verilemeye başlanacağını, 100 bin adedinin 2019 yılında, geriye kalan 50 bin adedinin de 2020 yılında verileceğini, bu proje sayesinde önümüzdeki 7 yılın sonunda yaklaşık olarak 1.5 milyon adet damızlık sayısına ulaşılmasının planlandığını, ayrıca 300 Koyun Projesi kapsamındaki uygulamaların da 26 Nisan 2018 tarihinde başlayacağını da belirtti.