Ekonomi

Bakan Ağbal Açıkladı! O Fondan 3.4 Milyar Kullanılacak!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, istihdam alanında destek sağlamak maksadı ile İşsizlik Sigorta Fonu’ndan yaklaşık olarak 3.4 milyar liranın kullanılacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında torba yasada gerçekleştirileceği tahmin edilen desteklerin 2018 yılı içerisinde işk defa işe girecek olanlarda dahil olmak üzer toplamda 700 bin civarında ek istihdam sağlanacağını söyleyen Bakan Naci Ağbal, bahsi geçen bu rakamın 200 bininin bilişim ve imalat sektöründe,  geriye kalanının ise diğer sektörlere yerleştirileceğini ifade etti.

Bir takım basın mensupları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, bahsi geçen istihdam desteklerinin adına İşsizlik Sigorta Fonu’ndan yaklaşık olarak 3.4 milyar lira civarında bir kaynak sağlanacağını dile getiren Bakan Ağbal, söz konusu bu kaynağın 1 milyar 247 milyon lirasının bilişim ve imalat alanında, kalan 2 milyar 166 milyonunun da diğer alanlarda kullanılacağını aktardı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bahsi geçen torba tasarının görüşmeleri esnasında yapmış olduğu konuşmasında, yürürlüğe sokulması planlanan pakete sağlanacak olan desteğin hem direkt olarak, hem de dolaylı yollardan istihdamı daha da çoğaltacağını ifade etti.

Bahsi geçen düzenleme sayesinde bilişim ve imalat sanayisinde istihdam edilecek olanlar için 135 milyon, diğer alanlarda istihdam edilecek olanlar içinse 347 milyon lira değerinde gelir vergisinin uygulanmayacağını da ekledi.

İstihdam için uygulanan “bir senden, bir benden” paketi hakkında da konuşan Maliye Bakan Naci Ağbal, bahsi geçen bu paket dahilinde sağlanacak olan desteğin bir yıl için 14 bin 917 TL olarak belirlendiğini, 50 bin kişinin yararlanması halinde, maliyetin 746 milyonu bulaşacağını açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri