bakan-arslan-deniz-yolu-tasimaciliginin-daha-ekonomik-oldugunu-soyledi
Ekonomi

Bakan Arslan Deniz Yolu Taşımacılığının Daha Ekonomik Olduğunu Söyledi!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havayolu, karayolu ve demiryolu taşımacılığına göre deniz yolu taşımacılığının daha ekonomik olduğunu söyledi.

Uluslararası Denizcilik Zirvesi’ne Binali Yıldırım da Katıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Uluslararası Denizcilik Zirvesi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Etkinlik Çırağan Sarayı’nda düzenledi. Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın de gelmesi ile başlayan Zirve’de konuşan Ahmet Arslan, denizyolu taşımacılığının; karayolu taşımacılığı, havayolu taşınmacılığı ve demiryolu taşımacılığına göre daha ekonomik olduğunu söyledi. Arslan, konuşmasında Türkiye’nin denizcilik sektöründeki uluslararası faaliyetlerinden de bahsederek ülkemizin dünyada bu alan yön veren ülkeler arasında bulunduğunu da vurguladı.

Deniz Taşımacılığı Diğerlerinden Daha Ekonomik

Dünyadaki taşımacılık faaliyetlerinin yüzde 90’lık bölümünün denizden sağlandığını söyleyen Bakan Ahmet Arslan, taşınan yüklerin tonajı yüksek büyük gemilerle aktarıldığını, deniz taşımacılığında ayrıca çevresel faktörlerin de dikkate alındığını, deniz yolu ile taşımacılık yapmanın karayolu taşımacılığından göre 6.5 kat, havayolu taşımacılığından göre 14 kat, demiryolu taşımacılığından da 3.5 kat daha ekonomik olduğunu, bu verilerin denizyolu taşımacılığının önemi açısından değerlendirilmesi gerektiğini de belirtti.

Türkiye Olarak Üzerimize Düşeni Yapıyoruz

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye olarak denizcilik alanındaki stratejilerimizi belirlerken dünyanın diğer ülkeleri ile ortak çalışmalar içinde olmayı da göz önünde bulundurduklarını, 2003 yılında limanlardan geçen yükün toplam miktarının 190 milyon ton olduğunu, bu rakamın şu an itibariyle 471 milyon tona yükseldiğini, 2003 yılında deniz taşımacılığı ile sağlanan dış ticaret aktarımlarının 150 milyon ton iken bu taşımacılık alanındaki payın gittikçe artış sağladığını, yolcu sayısının da 100 milyon kişiden 140 milyon kişiye ulaştığını, deniz güvenliği ve deniz emniyeti gibi  konularda gereken her şeyin yapıldığını da sözlerine ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri