Ekonomi

Bakan Çavuşoğlu Açıkladı! Irak’a 5 Milyonluk Kredi Verilecek!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak Irak’ın yeniden eski görüntüsüne kavuşması adına imar için 5 milyar dolarlık kredi sağlanacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ziyaret için Kuveyt’e gitmeden önce basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu olan bu açıklamalarında Mevlüt Çavuşoğlu, ülkenin tekrar imarı adına Türkiye’den Irak hükümetine yaklaşık olarak 5 milyar dolar değerinde kredi kolaylığı sunacağını ifade etti.

50 Milyar Dolar Değerinde Kredi Vaadinde Bulunuldu

Türk firmalar tarafından Irak’ta üstlenilen ve bitirilmiş olan projelerin yaklaşık olarak 25 milyar dolar değere sahip olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bunun ile beraber 50 milyar dolar değerinde insani ve kalkınma projeleri adına kredi sağlayacaklarına dair söz verdiklerini, Türk şirketlerini gerek proje yüklenmeye, gerekse yatırım yapmak üzerine teşvik edeceklerini aktardı. Irak ve Suriye’nin kararlılığının Türkiye için bir hayli önem arz ettiğini de ekleyen Çavuşoğlu, Irak’ın eski imarına kavuşmasının, Türkiye ekonomisi bakımından da büyük önem taşıdığını belirtti.

Türkiye’yle İşbirliği Yapmak İsteyen Terör Örgütleriyle İlişiğini Kesecek

Öte yandan açıklamalarında, Suriye’nin de yeniden imara kavuşması için var olduklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile işbirliği yapmak isteyenlerin, Suriye’yi bölmek adına faaliyet gösteren terör örgütleri ile ilişiğini kesmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Açıklamalarında Irak’ın PKK, YPG gibi terör örgütlerinden temizlenmesinin oldukça kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu mesele üzerine ilkesel bir anlaşmanın mevcut olduğunu, bu bölgeleri Irak’tan kurtaracaklarını dile getirdi. Kandil ile beraber Kerkük, Sincar, Süleymaniye olduğunu ve özellikle Kandil’e bir harekat düzenlenmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Irak’ın da kendileri için önem arz ettiğini, terörün yuvalandığı her bölgenin temizlenmesi gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri