Ekonomi

Bakan Elvan Açıkladı! Türkiye’nin Ekonomisi Büyüme ve Güçlenmesini Sürdürecek!

Kalkınma Bakanı Elvan konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye’nin büyüme performansının bir hayli üst seviyede olduğuna dikkat çekerek, ekonominin her geçen günkü büyüme güçlenmesini sürdüreceğini ifade etti.

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Kalkınma İçin 2030 Gündeminin Uygulanmasına Yönelik Konsey Toplantısı”na iştiran eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, toplantının akabinde basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulundu.

Özellikle Fakirliğin Azaltılması Hedefleniyor

Söz konusu bu açıklamalarında, sürdürülebilir bir kalkınma adına koyulan hedeflerin, 193 adet ülke tarafından onaylanarak, Birleşmiş Milletler’in ortaya koyduğunu ve bahsi geçen bu program dahilinde 17 ana hedefin belirlenmiş olduğunu anımsatan Bakan Elvan, bu 17 hedefin içinde sosyal, kültürel, ekonomik gibi pek çok alanı dahil eden yatırım meselelerinin mevcut olduğunu belirtti. Ağırlıklı olarak fakirliğin aşağılara çekilmesi, gelir dağılımının daha iyi bir hale getirilmesi, açlık problemlerine maruz kalanlara daha çok destek verilmesi ve ülkelerin daha çok insani yardımda bulunması gibi meseleleri barındırdığını da ekledi.

Sürdürülebilir Kalkınmada En Aktif Ülke Türkiye

Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma meselesinde dünya üzerindeki en faal ülkelerden biri olduğunu ile getiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2016 yılında gerçekleştirilen toplantıda, bu doğrultuda Birleşmiş Milletler’e rapor sunun ilk ülkenin Türkiye olduğunu, bu nedenle de Bakanlık olarak bu yöndeki çalışmaların bir hayli yoğun olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

BM tarafından gerçekleştirilen ve toplamda 52 farklı ülkeni katılmış olduğu bu konseyde pek çok meselenin masaya yatırıldığına dikkat çeken Bakan Elvan, ilk oturumda gençlerin ve çocukların meselesinin konuşulduğunu, burada Türkiye olarak 600 bini aşkın Suriyeli çocuk ve gencin Türkiye’de eğitim gördüğünü dile getirdiklerini belirtti.

Öte yandan açıklamalarında OECD’nin Türkiye büyüme tahminin yukarı yönlü revize ettiğini anımsatan Bakan Elvan, bu durumun Türkiye ekonomisinin güçlü ve sağlam bir karaktere sahip olduğunun bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Ayrıca ülkenin büyüme performansının bir hayli üst seviyelerde olduğunu, büyümenin ve güçlenmenin sürdürüleceğini de açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri