Ekonomi

Bakan Elvan’dan Ülkedeki Start-Up Yatırımları Hakkında Flaş Açıklama!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, katılmış olduğu bir programda Türkiye’deki start-up yatırımlarından bahsederek, söz konusu yatırımların 1,3 dolar düzeyinde gerçekleştiğini, buna karşılık olarak AB’ni ilk 10 sıralamasındaki ekonomi arasındaki en az payın sahibi olan İspanya’da ise 12,7 dolar düzeyinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Söz konusu bu açıklamalarına Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) açılışında gerçekleştiren Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geleneksel finans kuruluşlarının aşırı derece riskli olmasından dolayı start-up veya erken aşama şirketlerini para ile desteklemek konusunda hiçbir şekilde istekli olmadıklarını belirtti.

Dünyaca Ünlü Şirketler En Az Bir Kez Melek Sermayesinden Faydalanıyor

İş meleklerinin, para ve girişimcilik arasındaki boşluğu tamamlamak adına bir katalizör şeklinde ortaya çıktığını, gerek para bakımından, gerekse teknik bakımdan yardım sağlamanın yanında uygun ücretlerle birçok sorunu birlikte çözebilecek bir yol sunduklarını dile getiren Bakan Elvan, melek yatırımcılarının bunun ile beraber yatırım gerçekleştirdikleri ve ortaya çıkardıkları firmalar için danışmanlık görevi yaparak da değer artırdıklarını aktardı. Şuanda sadece Amerika’da totaldeki melek yatırım miktarının neredeyse 21 milyar dolar civarında gerçekleştiğini, Google, Apple gibi dünyaca ünlü birçok küresek şirketin minimum bir defa melek sermayesi olanağından faydalanarak işlerini büyütmüş olduklarını da açıklamalarına ekledi.

Melek Yatırımında Türkiye’de İlk Sıra İstanbul’un

Öte yandan açıklamalarında melek yatırımlarının son dönemlerde Türkiye’de de oldukça hızlı bir şekilde yayılmış olduğunu dile getiren Bakan Lütfi Elvan, söz konusu bu yatırımcılara sağlanan lisanslar incelendiğinde, yüzde 79 oranındaki pay ile İstanbul’un ilk sırada yer aldığını, 2017 yılındaki melek yatırımı, özel sermaye ve girişim sermayesi yatırımlarının totalde 177 milyon dolar civarında bir yatırım gerçekleştirdiğini aktardı.

Türkiye Bir Hayli Geride

Ülkede özellikle de start-up’lar için gerçekleştirilen yatırımların Batı ülkelerine nazaran daha az gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bakan Elvan, Türkiye’de bir kişinin gerçekleştirmiş olduğu start-up yatırımının 1,3 dolar civarında iken, AB’in ilk 10 ekonomi sıralamasında en sonuncu olan İspanya’da ise 12,7 dolar civarında olduğunu açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri