bakan-yardimcisi-acikladi-yerli-urun-kullanan-insaat-sirketine-daha-fazla-tesvik
Ekonomi

Bakan Yardımcısı Açıkladı! Yerli Ürün Kullanan İnşaat Şirketine Daha Fazla Teşvik!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan yaptığı açıklamada yerli malzeme kullanan inşaat şirketlerine sağlanacak devlet teşvikinin daha çok olacağını söyledi.

7.5 Milyon Konut Depreme Dayanıklı Hale Getirilecek

Türkiye İnşaat Teknolojileri Yapı Fuarı TEBİF 2018, Ankara’da Congresium organizasyon alanında kapılarını açtı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan da fuarın açılışında hazır bulundu. Mehmet Ceylan fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada yapı malzemeleri ithalatından Türkiye’de kentsel dönüşüme kadar pek çok konuya değindi. Ceylan Türkiye’de depreme dayanıklı olarak yeniden yapılandırılması gereken 7.5 milyon civarında konutun bulunduğunu, yıllık konut dönüştürme hedeflerinin 500 bin adet olduğunu açıkladı.

Türk Firmalarının 120 Ülkede Projeleri Devam Ediyor

İnşaat sektörünün geçtiğimiz yıl kaydettiği büyüme oranının yüzde 8.5 olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye’nin ekonomik büyümesinde inşaat sektörünün yerinin büyük olduğunu, büyümede etkili olan bu sektörün son 15 yıllık dönemde bilinen ortalamaların üzerinde bir büyümeye imza attığını, inşaat sektöründe istihdam edilen kişi sayısının ve harcanan emeğin çok olduğunu, Türkiye’deki inşaat firmalarının diğer 120 ülkede çok önemli projeler yürüttüklerini, bu büyümenin ve ilerlemenin inşaat malzemeleri ihracatına da olumlu yansımalarının olduğunu da söyledi.

Devlet Yerli Malzeme Kullanımını Teşvik Ediyor

Mehmet Ceylan, Türkiye’de hızlı bir şekilde devam eden kentsel dönüşüm projelerinden de bahsetti. Ceylan, kentsel dönüşümün henüz çok başında olduklarını, daha çok ilerleme kaydedilmesi gerektiğini, ülkemizde 7.5 milyon adet konutun dönüştürülerek depreme uygun bir hale getirilmeyi beklediğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yılda 500 bin adet konutun dönüştürülmesini hedeflediklerini de belirtti. Mehmet Ceylan, Türkiye’de devam eden bazı inşaat firmalarının projelerinde kullanılan malzemelerin ithal edildiğini, ancak tercihlerinin yerli malzeme kullanılması olduğunu, devlet olarak Türkiye’de üretilen yapı malzemelerini kullanmayı tercih eden firmalar daha fazla teşvik sağlayacaklarını da ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri