Ekonomi

Bakanlar Kurulu, Vergi Borcu Bulunanlara Büyük Kolaylık Sağladı!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre Bakanlar Kurulu, vergiye karşı uyumlu olan ve ödenememiş olan borçlardan dolayı bir hayli sıkıntıda olan mükellefler için, içerisinde oldukları koşullara göre vergi borcunu kolaylıkla ödemek üzerine 60 aya varan vade imkanı sağlama kararı aldı.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan “Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Borçlarının Tecili Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yerini alarak yürürlüğe girmiş oldu.

Bakanlar Kurulu tarafından verilip Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu bu karar göre, vergiye karşı bir uyum içerisinde olan ve ödenememiş olan vergi borçlarından dolayı bir hayli sıkıntılı bir durumda olan mükellefleri vergi borçları,  içerisinde bulundukları koşullara göre 60 aya varan vade imkanı sağlanarak taksitlendirilebilecek. Taksitlere bölünmüş olan vergi borcunun gecikme zammı, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ – ÜFE) aylık bazda değişim yüzdeleri esas alınarak belirlenecek.

1 Ocaktan İtibaren Vadesi Gelenler İçin Geçerli

Ayrıca Bakanlar Kurulu tarafından verilen bu kararın, 1 Ocak 2018 tarihinden sonra vadesi gelen vergi borcu alacaklıları üzerinde geçerli olmak koşulu ile yürürlüğe girdi.

Öte yandan “Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” hakkında yine Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar de, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu.

Bakanlar Kurulu tarafından alınıp Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren bu karara göre ise, kamu idarelerine ait olan mali tablolar, bahsi geçen bu idareler tarafından kontrol edilen kurum ya da kuruluşların mali açıdan bilgileri ile vadesi uzatılarak hazırlanmış olması, bina ve arsaların ayrı ayrı muhasebesini tutulması maddi ve manevi olmayan varlıklar için değer azlığı karşılığı ayarlanabilmesine olanak tanındı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri