,
Memur Alımı

Bakanlık Açıkladı, 20 Bin Polis ve Bekçi Alımı Yapılacak

EGM Polis Akademisi Başkanlığı Elmadağ Şehit Mustafa Büyükboyraz POMEM Müdürlüğü 2.Dönem mezuniyet töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündemde olan polis ve bekçi alımlarıyla ilgili bilgiler verdi.
Konuşmasına POMEM’den 6338 adayın mezun olduğunu ifade erek başlayan Bakan Soylu, 2019 yılı içinde 10 bin 500 bekçi ve 10 bin polis alımının yapılacağını söyledi.
6338 adayın mezun olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün de POMEM’den 3200 adayı mezun ettiklerine dikkat çekti. Bakan Soylu; bu hafta 10 bine yakın mezun verdiklerini, yeni polis alımı yaptıklarının ve sayı 10 bin olduğunu belirterek müracaatlarını tamamladıklarını söyledi. Şubat ayının sonunda 10 bin 500 bekçinin göreve başlayacağı müjdesini veren Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine söylediği “vatandaşımız bekçinin düdüğünü duysun ve yatağında rahat uyusun” sözlerini paylaşarak, mahalle ve sokakların bekçi düdükleriyle daha güzel hale geleceğini söyledi.
Polis ve Bekçi Alımlarında Başvurular Ne Zaman?
POMEM Mezuniyet töreninde konuşan İçişler Bakanı Süleyman Soylu son bir hafta içinde 3 bini PÖH ve 6 bin 200 polis memuru olmak üzere yaklaşık 10 bin polisin mezun olduğunu belirterek Şubat ayı içinde 10 bin 500 bekçi alımı daha yapılacağı müjdesini verdi.
Bakan Soylu FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) ihanetinden sonra polis alımlarının arttığını ve açığın hızla kapatıldığını ifade ederek önümüzdeki süreçte bekçi alımlarının da artacağını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda alımlara hız verildiğini söyledi.
Polis Alımlarında Aranan Şartlar
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-En az lise veya dengi okul yada ön lisans, lisans mezunu olmak . Yurt dışında lisans eğitimi alanlar için YÖK tarafından denkliği kabul edilmiş olmak
-18 yaşını tamamlamış olmak
-Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyor olmak
Başvurularda 32 Yaş Şartı
EGM, polis alımlarda adayların taleplerini sosyal medya üzerinden paylaştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasında yaş şartında düzenlemelerin yapıldığını ve başvurularda 1 Ocak’ı esas alacaklarını ifade etmişti.
10 bin polis alımı için 280 bin kişinin başvuru yaptığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 28 olan yaşı 30’a çıkardıklarını ve 1 Ocak’ı esas alacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamlamıştı.
Bekçi Alımlarında Aranan Şartlar
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-En az lise yada dengi okul mezunu olmak,
-Boy 167 cm ve 18 ile 27 arasında beden kitle indeksine sahip olmak,
-En az bir yıldır aynı adreste ikamet ediyor olmak,
-Askerliğini yapmış, ve 31 yaşından gün almamış olmak,
-Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,
-Silah konusunda herhangi bir hukuki engeli bulunmamak
-Adayın kendisinin ve evli ise eşinin genel ahlak kapsamında suç işlememiş ve hüküm giymemiş olmak,
-Alkol veya uyuşturucu madde kullanımı tedavi görmemiş olmak,
-Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak,
-Güvenlik soruşturmasının yanında yapılacak olan arşiv araştırması olumlu sonuçlanmak.