bakanlik-ciftlikbank-hakkinda-kararini-verdi
Ekonomi

Bakanlık Çiftlikbank Hakkında Kararını Verdi!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Çiftlikbank adlı oluşum ile ilgili verilen karar açıklandı.

Nitelikli Dolandırıcılık Kararı Verildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaşlardan yüksek kazanç vaat ederek para toplayan Çiftlikbank adlı oluşum ile ilgili kararı verdi. Bakanlık, Çiftlikbank hakkında “nitelikli dolandırıcılık” yapıldığını açıkladı. Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank ile ilgili yapılan soruşturmanın sonlandığını, savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından ilgili raporların MASAK olarak kısaltılan Mali Suçları Araştırma Kurulu’na gönderildiğini söyledi.

Müfettişler Soruşturmayı Tamamladı

Çiftlikbank adlı oyun ve oluşum vasıtasıyla bu oluşuma dahil olan kişilere yüksek kazanç vaat ederek para topluyordu. Bu konu hakkında gelen şikayetler üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmıştı. İncelemenin ardından başlatılan soruşturmada Bakanlığa bağlı müfettişler sona geldi. Çiftlikbank oyununun üzerinden gerçekleşen vurgunun nitelikli dolandırıcılık olduğu kararı verildi. Bakanlık müfettişleri hazırladıkları raporu savcılığa yönlendirdi ve suç duyurusunda bulunarak bu oluşumun internet sitesinin kapatılması talebinde bulundu.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunuldu

Kamuoyu tarafından bu konu ile ilgili bilgi Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından verildi. Bülent Tüfenkci, konu hakkında müfettişler tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlandığını, Çiftlikbank ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporun bittiğini ve savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu, ayrıca raporun yine müfettişler tarafından raporun bir nüshasının da inceleme amacıyla MASAK’a yollandığını, Bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını, gerekli birimlere suç duyurusunu da yaptıklarını söyledi.

Reklam Kurulu 3 Ay Ceza Vermişti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet yoluyla ve sanal oyun şeklinde dahil olan kişilere yüksek gelir vaadinde bulunan Çiftlikbank ile ilgili kendilerine ulaşan şikayet başvuruları üzerine 29 Kasım 2017 tarihinde inceleme başlatmıştı. İnceleme devam ederken SPK raporu ile Çiftlikbank’ın bahsi geçen vaatle piyasadan çeşitli yollarla 500 milyon lira para toplandığı anlaşılmıştı. Ayrıca sistemin “Bank” ismini kullanmasının Bankacılık Kanunu’na uygun olmadığından dolayı Reklam Kurulu tarafından 3 ay süre ile durdurma kararı alınarak ceza verilmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri