bakanlik-saadet-zincirleri-icin-sistem-kuruyor
Ekonomi

Bakanlık Saadet Zincirleri için Sistem Kuruyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank soruşturması ile ilgili konuştu ve piramit satışının netleşmesi hakkında yeni düzenlemeler yapıldığını açıkladı.

Bakan Tüfenkci Çiftlikbank Soruşturması Hakkında Konuştu

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada Çiftlikbank adlı oluşum ile ilgili yürütülen soruşturmaya değindi. Bülent Tüfenkci, hürriyetin üzerinde bağlayıcı etki eden suçlardaki cezaların artırılması, piramit satışın tanımının net bir hale getirilmesi hakkında yeni düzenlemeler yapıldığını, bu düzenlemelerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapıldığını söyledi.

Vatandaşları Dolandırdıklarını Tespit Ettik

Bakan Bülent Tüfenkci, Ankara Üniversitesi Sektör Seminerleri çerçevesinde düzenlenen Türkiye’de Perakende Ticaret ve Gayrimenkul Pazarının Düzenlenmesi adlı programdan sonra gazetecilerin Çiftlikbank soruşturması ile ilgili sorularını cevapladı. Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank hakkında şikayetlerin kendilerine ulaşmaya başlamasından itibaren bu ve benzeri yapılaşmaların incelenmesini kapsayan çalışmaların yürütülmeye başlandığını söyledi. Bakan Tüfenkci yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda ticarete konu olan bir malın olmadığını, sanal bir oyun aracı edilerek kişilerin dolandırıldıklarını öğrendiklerini, teftiş aşaması devam ederken bunu kamuoyu ile de paylaştıklarını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bir görevinin de vatandaşları çeşitli konularda uyarmak olduğunu da söyledi.

65 Şirket Hakkında İncelemeler Sürüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlık tarafından belirlenen bu gibi faaliyetlerde bulunan 65 adet şirket olduğunu, bunlardan 31’inin denetim aşamasının bitirildiğini, 21’inin piramit satış olduğuna karar verildiğini, haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu, geriye kalan 34 şirket ile ilgili denetimlerin hala devam ettiğini de belirtti.

Bakanlık Saadet Zincirleri için Harekete Geçti

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre saadet zinciri tabir edilen oluşumların belirlenmesi için yeni bir sistem oluşturulacak. Oluşturulacak olan bu sistem MASAK, SPK ve bankacılık sistemi tarafından denetlenecek ve cirolarında olağanın dışında hareketler tespit edildiğinde uyarı verecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada mevcut olan ve yeni kurulacak olan şirketlerin faaliyetlerindeki olağanüstü durumların tespiti için bir mekanizma kurulacağını, bütün verilerin bir bilgisayara programı aracılığıyla analiz edilebileceğini belirttiler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri