bakanlik-uber-ile-ilgili-calisma-baslatti
Ekonomi

Bakanlık UBER ile İlgili Çalışma Başlattı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından son zamanlarda taksiciler ile yaşanan tartışmalar ile gündeme gelen UBER ile ilgili çalışma başlatıldı.

Yeni Düzenleme Getirilebilir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada İstanbul’da çalışan taksicilerle UBER arasında yaşanan tartışmaların çözümü amacıyla konu hakkında bir çalışma başlatıldığı, uygulamanın ticari faaliyet olarak teşebbüs özgürlüğü olarak değerlendirileceği, konuya en hızlı şekilde çözüm getirilmesinin sağlanacağı, yapılan incelemelerde sonra gerekli görülürse bu uygulama ile ilgili yeni bir düzenlemenin hayata geçirileceği söylendi.

İlk Kez Böyle Bir Durumla Karşılaşıyoruz

UBER adlı şirket ve İstanbullu taksiciler arasındaki tartışma gittikçe daha da artıyor. Son günlerde hararetlenen tartışmalarla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada UBER gibi bir uygulamanın işleyiş ve kurallarının mevzuatta bulunmaması sebebiyle ilk kez böyle bir sorun ile karşılaşıldığı, Bakanlık tarafından bakıldığında teşebbüs özgürlüğü kapsamında değerlendirmeye alınacağı ve çözüme ulaşması için çalışmanın hızlı olarak yürütüleceği bildirildi.

Konu Yerel Belediyelerin de Sorumluluğunda

UBER adlı şirketin gerekli izinleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’ndan aldığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri konu hakkındaki sorumluluğun kendilerinde olduğu gibi yerel yönetimlerde de olduğunu, bu araçların sayısının belirleneceği, katılım payı ödeyecekleri ve T plakası alabilecekleri daha önce belediye tarafından söylenmiş olmasına karşın hala T plakalarının olmadığı da belirtildi.

Uygunluk Halinde D2 Belgesi Veriyoruz

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri de yaptıkları açıklamalarda UBER uygulamasına dahil olmak araçlara sadece standartlara uygunluğun kontrol edildiğini, uygunluk halinde D2 belgesi verdiklerini söylerken, UBER de konu hakkında açıklamalar yapıyor. UBER’in yaptığı açıklamada şirketin sisteminde kayıtlı olan 5.000 araç olduğu, bu araçların 3.000 adedinin müşterilerin en çok tercih ettiği 10 kişilik araçlar olduğu, geriye kalan 2.000 aracın da İstanbul’da çalışan taksiciler olduğu, özel bir yazılım vasıtasıyla bu hizmeti verdiklerini, sisteme bağlı bulunan araç şoförlerinin gelir vergisi ödediği söyleniyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri