Ekonomi

Bakanlık UBER ve Taksicileri Bir Araya Getirecek!

Taksicilerle UBER arasında yaşanan gerilim ardından bakanlık harekete geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre, her iki tarafta dinlenecek. Bakanlık çözümü masada arayacak.

UBER ve Taksiciler Uzlaşabilecek mi?

Taksicilerle UBER son zamanlarda çok sık karşı karşıya gelmiş, taraflar birbirleri hakkında sert söylemlerde bulunmuştu. Yaşanan gelişmeler sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Konu hakkında açıklama yapan Bakan Bülent Tüfenkci taksiler ile UBER’in masaya oturacağını, çözümün masada aranacağını, kararın görüşmeler ardından verileceğini ifade etti. Bu kapsamda bakanlığın çalışmaların başlaması için gerekli talimatı verdiğinin altını çizdi.

Bakan Tüfenkci Sorunu Değerlendirdi

Bakan Bülent Tüfenkci basın ile bir araya geldi. Burada gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Gazeteciler Tüfenkci’ye UBER ile taksi esnafı arasında yaşanan gerilime yönelik sorular sordu. Bakan bu soru üzerine vatandaşların UBER kullandıklarını, bu kapsamda taksicilerin öz eleştiri yapması gerektiğini belirtti.

“Konuyla ilgili sorunlar son dönemlerde arttı. Bakanlık olarak bizler daha öncede konu ile ilgili bazı incelemeler yaptık. Bu konu sadece Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yetki alanında değil. UBER vatandaşlar tarafından kullanıldığı için sistemin içerisinde yer alıyor. Sistemin kendine has bir piyasası bulunuyor. Taksici esnafı bu kapsamda tüketicilerin neden UBER’i tercih ettiğini araştırmalı. Bizler bakanlık olarak sektörel analiz çalışması içerisindeyiz” diyen Bakan, tarafları dinlemek adına masaya oturacaklarını aktardı. Görüşmenin ne zaman yapılacağına dair herhangi bir tarih vermedi. Çözümün masada aranması gerektiğini dile getirerek, sorunun şiddet kullanarak aşılamayacağına vurgu yaptı. Bakanlığın çalışmaları İçişleri, Maliye ve Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli yapacağını da sözlerine ekledi.