Ekonomi

Bakanlıktan ÖTV’ye Yönelik Flaş Zam Açıklaması!

Maliye Bakanlığı tarafından, bugün bir takım yayın kuruluşları tarafından elektrikli otomobillerin ÖTV’sine yönelik zam yapılacağını dair haberler ile alakalı bir takım açıklamalar yapıldı. Bakanlık yapmış olduğu bu açıklamasında, elektrikli motora sahip olan araçların Özel Tüketim Vergisi’ne 2 kuruş bile olsa zam uygulanmayacağını vurguladı.

Tasarıdaki Oranlar Korunacak

Maliye Bakanlığı, bugün bazı yayın kuruluşları tarafından torba yasadan ÖTV için zam çıktığına dair yapılan haberler hakkında flaş açıklamalarda bulundu. Söz konusu olan bu haberlerin yanlış anlaşılmaya mahal vermemesi adına yazılı bir açıklamada bulunan Bakanlık, bugünden itibaren elektrikli motora sahip olan otomobillerin yüzde 3 ve yüzde 15 arasında Özel Tüketim Vergisi alınmaya başlandığını ifade ederek, bahsi geçen bu yüzdelerin sıradan yakıt motora sahip olan otomobillerin yüzdelerinin oldukça altında olduğunu belirtti. Elektrikli motora sahip olan otomobillerde ÖTV, 25 Şubat 2011 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’deki 6111 Sayılı Kanun ile ÖTV Kanununa ilaveli (II) sayılı listede gerçekleştirilen farklılaşmaya istinaden, aynı şekilde Bakanlar Kurulu ile ilk kez indirildiği ve 7 senedir indirimli bir şekilde uygulamada olduğunu açıklamalarına ekledi. Bunun ile beraber Bakanlık, şuanda görüşülmekte olan Torba Kanun Tasarısı’nda bahsi geçen bu ÖTV oranlarının aynı şekilde korunmak olduğuna da dikkat çekti.

ÖTV’ye Hiçbir Şekilde Zam Uygulanmayacak

Gerçekleştirilen açıklamada konuya istinaden gerek Bakanlığın 2 Şubat’ta yapmış olduğu açıklamasında, gerekse Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan açıklamada, öneride bulunan düzenlemeyle asla bir vergi zammı yapılmadığı, söz konusu düzenlemenin Özel Tüketim Vergisi kanuna ilaveli listelerde bulunan gümrük tarife istatistik pozisyonu rakamlarıyla Türk gümrük tarifesinde belirtilen gümrük tarife pozisyonu rakamlarının uyumlu olmasından ibaret olduğuna vurgu yapıldı. Ayrıca bahsi geçen açıklamalarda, şuanda uygulamada olan yüzdelerin aynı şekli ile muhafaza edilmesini teminen bu kanun tasarının yürürlüğe sokulup yasa haline getirildiği gün, Bakanlar Kurulu tarafından karar çıkarılacağı ve ÖTV’ye tabi ürünlerde hiçbir şekilde vergi artışı yapılmayacağına vurgu yapıldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri