Gündem

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı olmak için, belirli zamanlarda yapılan ilanlara başvurmak ve ilgili sınava girmek gerekiyor. Aynı zamanda istenilen şartları da yerine getirmek gerekiyor. Peki Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı olma şartları ise şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • 01.1984 tarihinden sonra doğmuş olmak.
  • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden 4 yıllık mezun olmak.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak.
  • Herhangi bir suç teşkil edecek durumun içinde olmamak.
  • Yurt içinde görev yapmasına engel olacak sağlık sorununun olmaması.
  • Erkekler için askerliğin yapılması.

Bu şartlar bankacı olmak için herkesten aranan temel şartlardır. Eğer bu şartların tamamını sağlıyorsanız, sınav ve mülakata girme hakkı kazanırsınız. Banka sınavları 120 dakika olup, çeşitli alanların sorularından oluşmaktadır. Sınavda sorulan sorular arasında ise, makro iktisat, maliye politikası, para banka kredi gibi konular yer alır. Genel yetenek alanından 30, genel kültür alanından 30, alan bilgisi üzerinden 40 soru çıkmaktadır. 120 dakikalık sürenin içinde adaylardan 100 farklı soruyu cevaplaması istenir.

Banka Mülakatları için istenen tüm detaylar ise, bankanın kendi sitesi üzerinden duyuruluyor. Mülakat yerleri, tarihi, sınavın yapılacağı yerler gibi pek çok konuya buradan ulaşmak mümkün olacaktır. Mülakatta başarılı sayılabilmek için belirlenmiş olan bir taban puan vardır. Bu puan ise günümüz itibariyle 60’dır. Bu puana ulaşamayan kişiler ise, doğrudan başarısız olarak sayılır ve kontenjan için seçime hiçbir şekilde dahil edilmez. Bu puanın üzerinde alan adaylar için, farklı bir seçim kriteri oluşturulmuş durumdadır.

Banka yazılı sınav puanı ve mülakatın notunun ortalaması alınarak bu şekilde nihai başarı notu ortaya çıkarılmış olur. İllere bağlı olarak bu nihai başarı puanları üzerinden hareket edilecektir. Başarı notları en yüksek olan kişiler daha avantajlı olurken, puanların düşmesine bağlı olarak kişi bu avantajını kaybeder. Özellikle bankacı olmak isteyen kişiler için çok önemli bir sınav olarak ön plana çıkar. Zira bu sınava girerek başarılı bir sonuç elde eden kişiler için, iş imkanı oldukça geniştir. Gerek devlet, gerekse özel bankaların içinde bu kişilerin bir iş sahibi olabilir.

Bankacı Olmak İçin

Bankacı Nasıl Olunur? Bankacı olmak için yukarıdaki adımları yapmak gerekirken, bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna ise pek çok cevap vermek mümkündür. 4 yıllık üniversite tercihinde iktisat, işletme, maliye, kamu yönetimi, finans, ticaret gibi bölümler tercih edilerek bankacı olunabilir. Yani bu konuya doğrudan iktisat ve idari bilimler fakültesi olarak cevap vermek mümkün olacaktır. Bu bölümlerde okuyan kişiler için, bankacı olabilme ihtimali her zaman bulunur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri