bankacilik-sektoru-tarihin-en-iyi-baslangicini-yapti
Ekonomi

Bankacılık Sektörü Tarihin En İyi Başlangıcını Yaptı!

Türkiye’de bankacılık sektörü aylık 4.5 milyar lira kar sağlayarak en yüksek ocak ayı rakamına ulaştı.

Tarihin En İyi Ocak Rakamları Elde Edildi

Türkiye’deki bankalar ile ilgili 2018 yılı ocak ayına ait veriler BDDK olarak kısaltılan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından açıklandı. BDDK tarafından açıklanan verilerden elde edilen bilgilere göre bankacılık sektörü 2018 yılının ocak ayında 4.5 milyar lira net kar sağladı. Bankaların sağladığı bu net kar tarihteki en yüksek ocak ayı rakamı olarak kayıtlara geçti. Böylece bankalar tarihinin en iyi başlangıcını yapmış oldu.

Ocak Ayında 4.5 Milyar Lira Net Kar

BDDK’nın açıkladığı bilgilere göre bankalar bu yılın ocak ayında 4 milyar 537 milyon lira net kar rakamı elde etti. 2017 yılında elde edilen net kar rakamı 3 milyar 698 milyon lira olarak açıklanmıştı. Buna göre bankalar geçen yılın aynı ayına göre net karlarını yüzde 22.7 artırmış oldu.

Faiz Gelirleri 24.1 Milyar Lira

BDDK’nın verilerine göre bankalar tarafından ocak ayında sağlanan toplam faiz gelirleri 2018 yılının ocak ayında, 2018 yılının ocak ayı ile kıyaslandığında yüzde 27.9 oranında arttı. 2017 ocak ayında 18.8 milyar lira faiz geliri elde eden bankalar 2018 yılının ocak ayında bu rakamı 24.1 milyar liraya çıkarttı. Bankaların kredilerden sağladığı faiz geliri 19.4 milyar lira oldu. Kredi faizlerinin 4.4 milyar lirasını tüketici kredisi faizleri, 819 milyon lirasını kredi kartı faizleri, 2.9 milyar lirasını taksitli ticari kredi faizleri, 11.3 milyar lirasını da diğer kredilerin faizleri oluşturdu.

Mevduat Faizlerine 9.4 Milyar Lira Ödendi

Bankaların faiz giderleri bu yılın ocak ayında, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 38.7 oranında artış sağladı ve 13.5 milyar lira olarak açıklandı. aynı dönemde bankalar mevduatlara yüzde 40.7 oranında fazla faiz ödedi. Bankaların ocak ayında mevduatlara ödediği faiz tutarı 9.4 milyar liradan fazla oldu. Bankaların faiz giderlerinin yüzde 10.3’lük bölümü diğer bankalara ödenen faizler ve yüzde 69.8’lik bölümü de mevduat hesaplarına ödenen faizler olarak bildirildi.

Kredi Komisyonlarından 753 Milyon Lira Gelir

Bankacılık sektörü faizlerin haricinde kalan kalemlerden 6.6 milyar lira kazanç elde etti. Sektörün faiz dışı gelirinde 2017 yılının ocak ayına göre yüzde 51’lik bir artış olduğu öğrenildi. Bu gelir kaleminde kredilerden tahsil edilen komisyonlar ve ücretlerin yüzde 11.4 oranındaki artışla 753 milyon liraya ulaşmış olması dikkat çekti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri