basbakan-binali-yildirim-acikladi-6-1-milyar-lira-turkiyenin-kasasinda-kalacak
Ekonomi

Başbakan Binali Yıldırım Açıkladı! 6.1 Milyar Lira Türkiye’nin Kasasında Kalacak!

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’de üretilebileceğini tahmin ettikleri ilaç miktarının değerinin 6.1 milyar lira olduğunu açıkladı.

Sağlıkta Yerlileşme Projesi’nin Detayları Paylaşıldı

Türkiye’de üretilebilecek olan ilaçların değerinin 6.1 milyar lira olduğunu açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, hedeflerinin ilaç üretiminde yüzde yüz yerlilik elde etmek olduğunu da belirtti. Başbakanlık Basın Merkezi tarafından bu konu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye’nin çok uzun yıllardır ilaç temin etmek için milyonlarca lirayı yurtdışına aktardığı, hükümetin geliştirdiği Sağlıkta Yerlileşme Projesi’nin uygulamaya alınması ile birlikte kendi ilacımızı kendimiz üretebilir hale geleceğimiz bildirildi.

İlaçta Yerlileşmede Büyük Adım Atıldı

Sağlıkta Yerlileşme Projesi kapsamında tamamlanan aşamalarda 2017 yılında Türkiye’de tüketilen her 100 kutu ilacın 80 kutusu ülkemizde üretildi. Bu sayede yaklaşık olarak 2.2 milyar lira tutarındaki daha önce ithal edilen ilacın yerli üretimle vatandaşlara ulaşması sağlanmış oldu. İlaçta Yerlileşme Projesi ile diğer ülkelere ödenen 6.1 milyar liralık ithal ilaç bedeli bundan böyle Türkiye’de kalacak.

Yerli Aşının Ekonomiye Katkısı 900 Milyon Lira

Sağlıkta Yerlileşme Projesi’nde tıbbi görüntüleme cihazları ile ilgili de çalışmalar yapılıyor. Projeye dahil olan tüm aşamalarda sona gelinerek hayata geçirildiğinde yerli ilaç üretiminden elde edilen tasarrufun yanı sıra tıbbi cihazların yerlileştirilmiş olmasından da 6 milyar lira Türkiye’nin kasasında kalmış olacak. Ayrıca aşıda yerlileşme kapsamında kamu ekonomisine 900 milyon lira katkı sağlanmış olacak.

100 Kutu İlacın 80 Kutusunu Biz Ürettik

Başbakan Binali Yıldırım İlaçta Yerlileşme Projesi’nin detaylarını ve gelinen noktayı paylaştı. Binali Yıldırım, Türkiye’nin ilaç üretimi alanında dünya genelinde kabul gören standartlara sahip olduğunu, gerekli altyapı ve kapasitenin ülkemizde bulunduğunu, şu an itibariyle mevcut kapasitemizin sadece yüzde 65 – yüzde 70’lik bölümünün kullanıldığını, 2017 yılında ilaçta yerlileşmede yüzde 80’lik oranı yakaladıklarını, tüketimde olan her 100 kutu ilacın 80 kutusunun yerli üretim olduğunu, proje bitiminde ülkemizde üretilecek olan ilaçların değerinin 6.1milyar lira olduğunu, bu rakamın ithalata verilmeyerek ülke içinde kalacak olan tutar olduğunu söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri