basbakan-binali-yildirimdan-insaatlara-kdv-iadesi-aciklamasi
Ekonomi

Başbakan Binali Yıldırım’dan İnşaatlara KDV İadesi Açıklaması!

Başbakan Binali Yıldırım, bina inşaatları ile ilgili yapılan harcamalara getirilen KDV iadesi ile ilgili açıklamalar yaptı.

İnşaat Harcamalarına KDV İadesi Getirildi

Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtımı konulu toplantıda konuşan Binali Yıldırım, binaların yapımı kapsamındaki inşaat harcamalarına dair KDV iadesinin getirildiğini söyleyerek, ileri teknolojileri hedefleyerek devlet tarafından atılan en büyük ve cesur adımlardan birinin proje bazlı yatırım ve teşvik sistemi olduğunu da vurguladı.

135 Milyar Liralık Teşvik Sağlanacak

Toplantıya Binali Yıldırım’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan d katıldı ve tören Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım bahsi geçen toplantıda yaptığı konuşmada bölgesel kalkınmanın sağlanması ve bölgelerin arasındaki kalkınma açığının en aza indirgenmesinin başlıca hedefleri olduğunu, bu paket ile 135 milyar liralık yatırım hacminin olduğunu, 34 bini doğrudan olmak, 135 bini de dolaylı olmak üzere istihdam imkanı doğacağını, 2001 yılına kadar Türkiye’ye yabancı yatırımcılar tarafından yapılan yatırımların 15.1 milyar dolar civarında olduğunu, 2017 yılında bu tutarın 191 milyar doları aştığını, 2017 yılının yatırımlar konusunda yüzde 81 oranında artış kaydedilerek kapatıldığını söyledi.

Yatırım Miktarının İki Katı Kadar Vergi İndirimi

Binali Yıldırım, şu andan itibaren devlet olarak hedeflerinin 2017 yılında ulaşılan rekor yabancı yatırım tutarının teknolojik değişim alanında yaptıkları hamlelerle taçlandırmak olduğunu, bu yoldaki en temel aracın Türkiye’nin kendi kaynakları ile sağlaması olduğunu da belirtti. Yıldırım ayrıca bina inşaatlarına yapılan harcamaları ile ilgili KDV iadesi getirildiğini de açıkladı. Ayrıca gümrük vergisinde istisna uygulamasına geçildiğini, yatırım projesi kapsamında makine alımlarında da KDV istisnasının da geldiğini, yatırım yapılan miktarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi sağlanacağını, 10 yıla varan kurumlar vergisi istisnalarının da uygulamaya alınacağını da bildirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri