Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Şimşek O Hesabın Geniş Kapsamlı Olacağını Açıkladı!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Tek Hazine Hesabı”na yönelik açıklamalarda bulunarak, söz konusu genişletileceğini, böylece kamu nakit yönetiminin etkinliğinin fazlalaşacağını, güçlü bir nakit rezervi oluşacağını, kurumların ihtiyaçlarının da daha verimli ve etkin bir biçimde temin edilmiş olacağını ifade etti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, basın mensuplarına karşı konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, “Tek Hazine Hesabı”nı değerlendirdi.

Sistem, Uluslararası Birçok Uygulamada Geniş Çaplı Kullanılıyor

Söz konusu olan bu hesabın hükümete ait tüm ödeme ve tahsilatın yapıldığı bir tek hesabı veya kamu hesaplarının borç vadesi uzatılmış şekilde takip edilmesini sağlayan bir bütün haline getirilmiş yapıyı ifade ettiğini dile getiren Mehmet Şimşek, uluslararası düzeyde pek çok uygulamada geniş çaplı bir sistem olduğunu ifade etti.

İngiltere, Fransa, Rusya, Avustralya gibi pek çok ülkede Tek Hazine Hesabı’nın merkezi yönetim ya da genel yönetim alanının bütünün kapsadığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de ise söz konusu sistemin sadece genel bir bütçeye sahip olan idarelerin ödemesini ve tahsilat hesaplarını kapsadığını aktardı.

Sistemin Daha Geniş Çaplı Olmasına İhtiyaç Var

Öte yandan söz konusu bu açıklamalarında ülkedeki kamu kaynağının büyük bölümünün söz konusu sistem dışında yönetildiğini ve bu meselenin kamu nakit ihtiyacı bakımından verimsizlik meydana getirdiğini dile getiren Şimşek, bu nedenle ülkedeki sistemin kapsamının daha geniş bir hal alması adına ihtiyaç meydana geldiğini ekledi.

Gerçekleştirilecek olan yeni düzenleme ile genel bütçe dahilindeki idarelerin ödeme ve tahsilat işlemlerinin yapıldığı Tek Hazine Hesabı’nın kamunun hali hazırdaki idari ve bütçe açısından süreçlerinde hiçbir değişiklik göstermeden yalnızca kapsamının genişletilmesinin amaçlandığını belirten Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu düzenleme sayesinde finans kaynaklarını hak sahipliğinin değil de, sadece yönetiminin Hazine Müsteşarlığı elinde olacağını açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri