Ekonomi

Başdanışman Ertem Açıkladı! Bankalar Faizleri Düşürecek!

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, KGF ile kamu bankalarının alacaklı kısmının sağlam bir hale getirildiğini belirterek, bankalar tarafından faizleri indirgemek adına çalışmalar yürütüldüğü düşüncesinde olduğunu, ilerleyen günlerde bu yönde bir adım atılacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, katılmış olduğu bir canlı yayın programında, bankacılık sektörünün kredilerde uygulamış olduğu faizlere yönelik bir takım açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki Günlerde Bankalar Adım Atacak

Cemil Ertem yapmış olduğu bu açıklamalarında, Türk ekonomisinde hali hazırla yaşanan en önemli problemin daralan piyasalar ve aşırı banka faizleri olduğuna vurgu yaparak, Kredi Garanti Fonu ile bankaların alacaklı kısmının kuvvetli ve sağlam bir hale getirildiğini, bankalar tarafından artık faizlerin indirgenmesi adına çalışmalar yürütüldüğü üzere düşüncesi olduğunu ve ilerleyen günlerde kamu bankaları tarafından bir adım atılabileceğini aktardı.

Faizlerin Yüksek Olması Hepsinden Önemli

Öte yandan söz konusu bu açıklamalarında faizlerin Merkez Bankası’ndan (TCMB) bankaların kendi sistemlerine varıncaya dek oldukça yüksek olduğunu dile getiren Cemil Ertem, bu durumun hem enflasyondan, hem de ülkenin cari açık rakamlarından daha mühim bir durum olduğuna dikkat çekti. Enflasyonun fonlama maliyetinden aşağıda olduğunu gözlemlediklerini, bu durumun da Merkez Bankası tarafından bir hayli dikkat edilmesi gereken bir durum olduğunu ifade eden Ertem, bu bakımdan Merkez Bankası’nın lüzumsuz bir para politikası yürütmüş olduğunu açıklamalarına ekledi.

Konut Faizlerinin Yüzde 1’i Aşması Tehlikeli

Konut kredisi faizlerine de değinen Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, ülke genelinde şuanda konut kredisi faizlerinin bir hayli yüksek olduğunu, bu durumunda sektörü duran hale getirdiğini belirterek, faizlerin yüzde 1’i aştığında sektörü durağanlık tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını, konut yapı tasarruf sisteminin bir an önce uygulanmaya geçmesi gerektiğini vurguladı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri