Bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi arttı
Ekonomi

BDDK’dan Açıklama! 2018’de Ulusal Kredi Derecelendirme Kuruluşu Açılmış Olacak!

BDDK Başkanı Akben tarafından yapılan flaş açıklamada, 2018 yılı içerisinde ulusal kredi derecelendirme kuruluşunun kurulmuş olacağı ifade edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, katılmış olduğu bir programın ardından basın mensuplarına karşı flaş açıklamalarda bulundu.

Kimse Yüzde 10’dan Fazla Pay Almayacak

Söz konusu açıklamalarında milli kredi derecelendirme kuruluşu adına bir takım faaliyetlerde bulunulduğunu dile getiren Başkan Mehmet Ali Akben, şimdilik bu kuruluşu bankaların gerçekleştireceğini, özel bir şirketin de gerçekleştirmesinin mümkün olduğunu ancak bunun zor gibi göründüğünü ifade etti. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) liderliğinde bankaların Kredi Kayıt Bürosu’na ortak olduğu gibi, bu tarzda bir yapının oluşturulacağını dile getiren Akben, belirli olan bankaların belirli pay alacağını, şuanda planlananın ise yüzde 10’un üzerinde kimsenin pay almayacağı olduğunu aktardı.

Türkiye bir kredi derecelendirme kuruluşunun adeta ihtiyaç olduğunu belirten BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, böyle bir işin kurulumunun gerçekleştirilmesi halinde, verilerin ancak birkaç sene içerisinde bir araya getirilebileceğini anlattı.

Önemli Olan Türkiye’deki Sistemi Tanıyan Bir Yapı Olması

Yerli ve milli kredi derecelendirme kuruluşunun bankaların borçlanma maliyetleri adına da büyük oranda yarar sağlayacağına dikkat çeken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, bunun ile alakalı olarak da bir takım değerlendirmelerde bulundu. Türk Lirası kredilerdeki rate’lerin yüzde 100 oranında riske tabi olduğunu, bahsi geçen bu kuruluşların ülke genelindeki risk ağırlığını maksimum yüzde 20 oranına kadar indirilebileceğini belirtti. Bir ihtimal yüzde sıfıra kadar da indirebileceklerini dile getiren Akben, Türk Lirası kredilerde de daha az ya da daha yüksek notlar verebileceklerini, burada önemli olanın, ülkenin sistem ve şirketlerini tanıyan ve bilin bir yapının hayata geçirilmiş olması olduğunu belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri