Ekonomi

BDDK’dan ATM Komisyon Ücretlerine Yeni Düzenleme!

ATM’lerden farklı bir banka kartı ile para çekmek isteyenlerin gerçekleştirmiş oldukları işlemler esnasında alınan fahiş komisyon ücretlerine BDDK tarafından bir düzenleme yapıldı. BDDK konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, ortak ATM’lerden farklı hesap kartları ile nakit çekim işlemlerinde 8 ile 10 TL arasında bir komisyon bedeli alınırken, yapılan bu düzenlemenin ardından 2 TL 30 kuruş alınacağını ve komisyon bedelinin söz konusu bu ücret ile sınırlandırıldığını ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Başkan Ahmet Yılmaz, tüm bankalar için ortak olarak belirlenen ATM’lerden nakit çekim işlemlerinde alınan komisyon ücretinin oldukça artmasının akabinde yeni bir düzenlemeye gidilerek bu ücretlere bir sınırlama koyulduğuna dikkat çekti.

Bazı Bankalar Komisyon İle Gelir Elde Ediyor

Bir takım basın kuruluşları tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre Başkan Ahmet Yılmaz, ortak olarak kullanımda olan ATM’lerden farklı hesap kartları ile para çekme işlemleri esnasında kesilen ücretleri bazı bankaların abartıp adeta gelir kapısı şeklinde dönüştürdüklerini dile getirerek uyarıda bulundu.

Ortak olarak kullanımda olan ATM’lerin her geçen biraz daha yaygınlaştığını ifade eden Yılmaz, ortak ATM’lerin birinden 100 lira para çekmek istendiğinde bu paranın komisyonunun ya da bankanın bu işlemden alacağı ücret ile beraber kişinin 8 ile 10 TL arasında bir bedel ödemek zorunda kaldığını belirtti.

2 TL 30 Kuruş ile Sınır Koyuldu

2017 yılının son ayında, bu durum üzerine bir düzenlemeye gidildiğini belirten Yılmaz, böylelikle her 100 TL nakit çekimi esnasında bankanın alabileceği komisyon ya da ücretim yalnızca 2 TL 30 kuruş ile sınırlandırıldığını, bundan böyle söz konusu bu ücretim üzerinde ücret alınmayacağını açıklamalarına ekledi.