Memur Alımı

Bekçi Nasıl Olunur, Kimler Bekçi Olabilir?

Gün batımından gün doğuşuna kadar geçen süre içinde yani geceleri görev yapan bekçiler, görev yaptıkları yer itibari ile çarşı ve mahalle bekçileri olarak anılırlar.
Bekçi olmak isteyenler arasında ilk sırada lise mezunlarının bekçi olabilmesi, KPSS şartı olmayışı ve memlekette hatta mahallede görev imkanıyla birlikte alınacak olan maaş ve giyilecek olan üniforma gibi nedenler ilk sırayı almaktadır
Lise Mezunları Bekçi Olabiliyor
Yürürlükten kaldırılan bekçilik mesleği değişen şartlar ve duyulan ihtiyaç nedeniyle tekrar getirildi. Günümüzde devlet kadrolarında istihdam edilmek için üniversite mezunu şartı aranırken bekçilik mesleği için lise mezunu olmak yeterli. Eğer bir üniversite okumak düşünceniz yok ve kısa yoldan hayata atılmak istiyorsanız liseyi bitirdiğinizde bekçilik için müracaat edebilir ve memur olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.
KPSS Şartı Yok
Bekçilik alımları Türkiye genelinde ihtiyaca göre yapıldığından il ilçe emniyet müdürlüklerinde yapılıyor. İşi olmayan yada garanti iş arayanlar için cazip olan bekçiliğin önemli avantajlarından birisi de KPSS şartının olmayışı. Kamu kurumlarında uygulanan KPSS şartı bekçilikte bulunmuyor. Kamu kurumlarında başvuru için KPSS’den 70 puan şartı bulunurken bekçilikte herhangi sınav yada uygulanan baraj puanı bulunmuyor.
KPSS’den farklı olarak bekçilik alımlarında iki sözlü ve yazılı olmak üzere iki aşamalı sınav uygulanıyor. İlk aşama sözlü sınav yani mülakat. Burada 70 ve üzerinde puan alan bekçi adayları yazılı sınava girmeye hak kazanıyor. Yazılı sınavda en yüksek puan alandan başlayarak kontenjan kadar yerleştirme yapılıyor.
Memleketinizde Görev
Bekçilik mesleğinde bir başka avantaj ise memleketinizde görev yapma imkânı. Bekçilik alımlarında bulunduğu yerde 1 yıl ikamet etme şartı. Aynı adreste 1 yıldır müracaat edenler İl / İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılan bekçi alımlarına müracaat edebiliyor. Bu da memleketinizde görev yapmanıza imkân sağlıyor.
Çalışma Saatleri
Bekçilikte, çalışma saatleri diğer mesleklerden farklılık göstermektedir. Görev tanımı yapılırken akşam gün batımından sabah gün doğumuna kadar olan süre olarak belirtilmektedir. Çalışma saatleri gece olan bekçiler çarşı ve mahallelerinde görev yaparlar. Normal çalışma saatleri akşam 7 sabah bekçilerin haftada bir gün izinleri vardır.
Giyilecek Üniforma
657 Sayılı Kanuna tabi olan bekçiler polis üniformasına yakın üniforma giyerler. Renklerinde değişiklik olan üniformalar görünüş olarak polis üniformasına yakındır. Bekçilerde de kelepçe, job ve silah bulunur.
Alacağı Maaş
Diğer kamu personeli gibi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olan bekçilerin maaşları 2 bin 800- 2 bin 900 TL den başlar ve ücretleri çalışılan bölge ve mesai durumuna göre değişir.
Eğer liseyi bitirdikten sonra bekçi olmak gibi düşünceniz varsa ve meslek olarak bekçiliği seçmek istiyorsanız KPSS’ye girmenize gerek kalmadan başvuru yapabilirsiniz. Burada tek yamanız gereken İl / İlçe Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılacak olan çarşı ve mahalle bekçisi alımlarını takip etmek. Alımlar açıklandıktan sonra başvurunuzu yaparak sözlü ve yazılı sınavlara hazırlıklı olmak.
Bekçilik Sınavlarına Başvuru
Alımların açıklanmasının ardından İl / İlçe Emniyet Müdürlüklerine müracaat ederek orada size verilen formu doldurup tekrar geri teslim ederek, sınav gününü bekliyorsunuz.
2 aşamalı yapılan bekçilik sınavlarında ilk aşama sözlü sınav yani mülakat. Yazılı sınav için mülakattan 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. 70 puan olan mülakatın taban puanını geçtikten sonra yazılı sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Yazılı sınav sonuçlarına göre en yüksek puan alan adaylardan başlayarak kontenjan doluncaya kadar yerleştirme yapılıyor.
Bekçilik sınavını kazandığınız takdirde atamanız bulunduğunuz il yada ilçe yapılıyor. Hatta ikamet ettiğiniz mahallenizde bile görev yapma şansınız olabilir. Çarşı ve mahalle bekçisi olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olarak göreve başlıyorsunuz. Burada ilk amiriniz bölgenizdeki karakol amiri olup onun talimat ve direktifleri çerçevesinde mülki amire bağlı olarak görev yapıyorsunuz. Bekçi üniformasının yanında size kelepçe, cop ve silahta veriliyor ve akşam 19.00 sabah 05.00 olarak çalışıp hafta bir gün izin hakkınız bulunuyor.
2bin 800- 2 bin 900 TL den başlayan tutarda alacağınız maaşının görev yaptığınız bölgeye ve mesainize göre farklılık gösteriyor.
Bekçilik işi olmayan yada KPSS’ye hazırlanamayan yada ikamet ettikleri yerde çalışmak isteyen lise mezunları için bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri