benzin-fiyatlari-zamlandi-1-depo-benzinle-yapilan-yol-70-kilometre-azaldi
Ekonomi

Benzin Fiyatları Zamlandı! 1 Depo Benzinle Yapılan Yol 70 Kilometre Azaldı!

Benzine yapılan 16 kuruşluk zamla birlikte son 1 yılda benzin fiyatlarındaki artış 70 kuruşa çıktı.

Benzin Fiyatlarına Döviz Kuru Etkisi

Benzine son yapılan zamla beraber geride kalan 1 yıllık dönemde benzin fiyatlarına yapılan toplam zam 72 kuruş oldu. Böylece yıllık olarak 17.500 kilometre yol yapan ve aylık 2.5 depo benzin satın alan bir araç sahibinin 1 depo benzin ile gittiği yol da 70 kilometre azalmış oldu. Benzin fiyatlarının artmasında döviz kurunda yaşanan hareketlilik de etki etti.

Benzin Fiyatları 16 Kuruş Arttı

PÜİS olarak kısaltılan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre benzin fiyatları bugünden başlamak üzere 16 kuruş zamlandı. Benzine son dönemde gelen zamlarla birlikte İstanbul’da benzinin fiyatı 6 liranın üzerine çıkarak 6.08 liraya tırmandı. ODD olarak bilinen Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’de trafikte olan araçların yüzde 56’lık bölümü C segmenti araçlardan oluşuyor.

Yıllık Akaryakıt Maliyeti 9.120 Liraya Yükseldi

Türkiye’de kullanımda olan C segmentindeki araçların ortalama olarak depolarının 50 litre hacminde olduğu düşünülürse; benzin zamları sonrasında 50 litrelik bir depo 304 liraya doluyor. 14 Nisan 2017 tarihinde yani bundan tam 1 yıl önce benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5.36 lira idi ve aynı depo geçen yıl bugün 268 liraya doldurulabiliyordu. Bir depo için benzinin maliyeti 1 yılda 36 lira artmış oldu. 2017 yılında 268 liraya doldurulan bir depo ile yaklaşık olarak 583 kilometre yol gidiliyordu. Benzin fiyatlarına zam yapılmasının ardından aynı depoya sahip olan bir araçla şu an yapılan yol mesafesi 70 kilometre azalmış oldu. Başka bir deyişle aynı paraya alabileceği benzin miktarı 6 litre azaldı. Yapılan benzin zammı ile bir sürücünün yıllık ortalama akaryakıt maliyeti 9.120 liraya yükseldi.