Ekonomi

Berat Albayrak: Türkiye Zengin Bir Ülke Değil!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından Ulusal Enerji Verimliliği Planı açıklandı.

Albayrak 9. Enerji Verimliliği Forumu’na Katıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 9. Enerji Verimliliği Forumu’na katıldı. Forumda bir konuşma yapan Berat Albayrak, 55 maddeden oluşan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2023 yılına kadar 30.2 milyar dolar tutarında tasarruf sağlanacağını, planın en önemli ayaklarının Yenilenebilir Enerji Kaynakları olarak bilinen YEKA ve sokak lambaları olduğunu açıkladı.

Az Enerji Tüketimi ile Yüksek Verimlilik

2023 yılına kadar Türkiye’nin enerji alanındaki tasarruflarının 30.2 milyar dolara ulaşacağını söyleyen Bakan Berat Albayrak, YEKA modeli ve sokak lambalarından tasarruf sağlanıyor olmasının bu tasarrufa büyük katkı sağlayacaklarını söyledi. 9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na katılan ve çeşitli açıklamalarda bulunan Albayrak, enerji kaynakları olarak bakıldığında Türkiye’nin zengin bir ülke olmadığını, bu yüzden de gelişmekte ülkeler arasından sıyrılarak öne çıkabilmesi için stratejik vizyona ihtiyaç duyduğunu, enerji verimliliğinin bu konuda büyük önem taşıdığını, katma değeri yüksek ürünlerde daha az enerji tüketerek yüksek verimlilik elde etmenin Türkiye için önemli olduğunu da söyledi.

Enerji Alanında 20 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Berat Albayrak, Türkiye’nin enerji alanına 2023 yılına kadar 10.9 milyar dolar yatırım yapmasının gündemde olduğunu, sahip olunan kaynakları az kullanarak rekabeti yüksek bir özel sektöre kavuşmanın önemli olduğunu, enerjide 2023 yılına kadar istihdam edilecek kişi sayısının da 20 bin olarak planlandığını, 4.2 milyar dolar değere sahip enerji santrali yatırımı yapma zorunluluğundan da kurtulacaklarını, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı sayesinde 2023 yılına gelindiğinde 30.2 milyar dolar tasarruf sağlamış olacaklarını, okullarda ve yurtlarda asgari yüzde 20 enerji dönüşümü hedeflerinin olduğunu, 2023 yılına kadar Türkiye genelinde 1.7 milyon evin enerji yalıtımının yapılacağını, önümüzdeki 5 yılda sokak lambalarının da yüzde 30’unun dönüştürüleceği de ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri