Ekonomi

BES’te Yepyeni Bir Döneme Geçildi!

Sigorta sektöründe rekabet ortamının oluşmasını sağlayarak fon performanslarını üst seviyelere taşımayı hedefleyen düzenlemenin ardından, bireysel emeklilik şirketlerine ait olan fonların yüzde 60’lık bölümünün başka portföy yönetim şirketlerinin yönetimine verilmesi dün itibari ile başladı.

1 Mart 2018 Perşembe günü itibari ile Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) fonlarının bir başka portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmesi dönemine geçildi.

Yüzde 40’den Fazlasını Farklı Şirketler Yönetecek

Hazine Müsteşarlığı tarafından 20 Haziran 2017 tarihine sahip olan sektör duyurusu sayesinde totaldeki portföyün yüzde 40’ını aşkın kısmının aynı portföy yönetim şirketinin yönetemeyeceğine yönelik düzenleme hayata geçirilmişti.

Bireysel emeklilik şirketleri ise yıl sonundaki varlık hacimlerini göz önünde bulundurarak 28 Şubat 2018 tarihine kadar çalışacakları yeni portföy şirketlerini ayarlayarak, söz konusu tarihten sonra sektördeki yeni döneme uyumlu bir şekilde çalışma zorunluluğu getirildi. Bahsi geçen bu düzenlemeden önce, portföylerinin tamamının tek bir yönetim şirketinin elinde olması mümkün iken, ekonomi yetkilileri tarafından bu sektörde bir rekabet ortamı sağlanacağı duyurulmuştu.

Katılımcılar Getiriden Çok Varlıklara Önem Verecek

Sektör temsilcilerinden biri olan Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Ersarı söz konusu bu açıklamalarında, sektörde başlayan bu yeni dönemde çalışma yöntemlerinin değişeceğini fakat katılımcılar adına getiriden önce varlık tercihlerinin daha mühim olacağını dile getirdi.

2017 yılının ikinci 6 aylık sürecinde portföy yönetim şirketlerinin bu yöndeki çalışmalarına ağırlık verdiklerini ifade eden Ersarı, çalışma yöntemlerinin farklılaştığını, daha alt düzeyde emeklilik şirketlerine hizmet sunan kurumların, daha üst düzeyde emeklilik şirketlerine vereceğini ve aracılık eden kurumların portföy yönetim hizmetlerinin ve entegrasyonların artacağını da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri