Gündem

Bir Memur Nasıl Şikâyet Edilir?

Memurların tüm hakları belirli yasalar içinde korunmaktadır. Aynı zamanda vatandaşları ilgilendiren durumlarda, onlar içinde bir uygulama konulmuş durumdadır. Bu uygulamanın adı ise ‘’devlet memurlarının şikâyet ve müracaatları hakkında yönetmenlik’’ adı ile yürürlüğe girmiştir. 1982 yılından beri uygulanmaya devam edilen bir sistemdir. Peki Bir Memur Nasıl Şikâyet Edilir?

Bir Memur Nasıl Şikâyet Edilir?

Yönetmeliğin 3. Maddesi gereği, şikâyetin kurum veya amir tarafından uygulanmakta olan bir işlem olduğunu ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda bir amir, memur hakkında yapmış olduğu şikayetlerde yine bu kapsama girmiş olacaktır. Bunun yanında il veya ilçe müdürlüğünce devlet memuru hakkında yapılan işlemlerde yine bu kapsama girecektir. Ancak iki memur arasında bu durumun şikayet değil, müracaat kısmına girdiğini belirtmek gerekiyor.

Memur Nereye Şikâyet Edilir?

Devlet memuru nereye şikâyet edilir, memur nasıl şikâyet edilir gibi sorular çok sık bir şekilde yankılanmaya devam etmektedir. Memurun şikâyeti için, amire başvurulması gerekir. Bu aynı zamanda bölümün şefi veya şube müdürü de olabilir. Ancak durum şefe şikâyet ediliyorsa, o zaman doğrudan şube müdürüne yazılı olarak bir başvurunun yapılması gerekir.

Şikâyet Sonrası

Şikâyet iletildikten sonra bu adımdan sonra karar verme yetisi tamamen amirin elinde olacaktır. Bu nedenle şikâyet eden kişi doğrudan disiplin amirine yazmış olduğu dilekçeyi vermelidir. Disiplin amiri, şikâyete yönelik genel olarak 30 günlük sürecin içinde kararını verir. Daha sonra şikâyet eden kişiye geri dönüş sağlayarak bilgi vermelidir. Bu bilgi verme durumu yönetmeliğin ilgili maddesinde de açıkça bildirilmiş bir husustur. Ancak adil veya idari konularda bu 30 gün şartının olmadığını bildirmek gerekiyor.

Şikâyet Dilekçesi Nasıl Hazırlanıyor?

Şikâyet dilekçesi yazılırken mümkün olduğunca kişinin bazı konulara dikkat etmesi gerekiyor. Bu şekilde şikâyet dilekçesinin en doğru hali ortaya çıkmış olacaktır. Dilekçe içinde mümkün olduğu kadar ispat edilebilir konulara yer verilmelidir. Aksi halde suçlama olarak gözüken ifadeler dilekçelerde yer almamalıdır. Konu gerçeğe yakın ve net bir ifadeyle anlatılarak bu duruma yönelik tetkik istenmelidir. Bazı şikâyet açan kişiler genel olarak durumun ispatını sağlayamadığı için, genel olarak kendisi soruşturmaya konu olabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde dilekçenin yazılması önemli durumlardan biri olarak ön plana çıkıyor. Öte yandan şikâyet dilekçesinin gelişigüzel yapılması da mümkün değildir. Yönetmelik tarafından memur şikâyet dilekçesi oluşturulmuş ve bunun üzerinden şikayetlerin oluşturulması istenmiştir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri