Ekonomi

Bireysel Kredi Müşterisi 30 Milyona Yükseldi!

Türkiye Bankalar Birliği tarafından bankacılık sektöründe 2017 Aralık ayından itibaren kullandırılan nakdi krediler yüzde 21 oranında yükseldi.

TBB tarafından kullandırılan nakdi krediler geçen yılın aralık ayından itibaren yüzde 21 oranında yükselerek 2.229 milyar TL’ye çıktı.

TBB’den yapılan açıklamaya göre, nakdi kredilerin bankalar tarafından kullanılan kısmı 2.115 TL. Söz konusu tutarın finansal kirala şirketlerine ait olan payı 48 milyar TL, finansman şirketlerine ait olan payı ise 34 milyar TL. Tasfiye olunacak alacakların toplam kredilere oranı ise 2016 yılına göre 0,3 puan düşüş yaşadı. Bu düşüş ise ile de yüzde 3,2 seviyesine geriledi.

Ticari Krediler Yüzde 23 Arttı!

Tüzel ve gerçek ticari müşterilere kullandırılan ticari kredilerde ise yüzde 23 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile de söz konusu krediler 1.696 milyar TL’ye çıktı. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan sektör ise yüzde 25 ile imalat sanayi sektörü oldu. Bu sektörün devamında ise yüzde19 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 12 ile de inşaat sektörü yer aldı.

Kredilerin en hızlı büyüdüğü sektör ise yüzde 35 ile emlak komisyon, kiralama ve işletmeciliği sektörü oldu. Ticari krediler içinde en yüksek paya sahip olan imalat sanayiye sağlanan krediler ise son 1 senelik dönemde yüzde 21 oranında artış gösterdi.

Geçen yılın aralık döneminden itibaren tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek olan sektör ise toptan ve perakende ticareti sektörü oldu. Bu oran yüzde 4,5’e tekabül edip, devamında ise yüzde 4,1 ile turizm sektörü yer aldı.

Bireysel Kredilere Kullandırılan Kredi 533 Milyar TL

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından gerçek kişilere kullandırılan bireysel krediler ise geçen yılın aralık dönemi itibari ile bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 oranında artış gösterdi ve bu artış ile de 533 milyar TL’ye çıktı.

Bireysel kredilerin yüzde 39’luk kısmını ihtiyaç kredileri oluştururken, yüzde 37’lik kısmını konut krediler, yüzde 7’lik kısmını ise taşıt kredileri oluşturdu. Yüzde 17’lik kısmını ise kredi kartları oluşturdu.

Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı incelendiği zaman bir önceki yıla kıyasla 0,9 puanlık düşüş meydana geldi. Bu düşüş ile de yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşti.

Bireysel Kredi Müşterisi 30 Milyon!

Bireysel kredi müşterilerin sayısı ise 30 milyon olarak açıklandı. Takipteki krediler hariç olmak üzere bireysel nitelikli ürünü olan kişi sayısı ise 1 senelik dönemde artış gösterdi. Söz konusu artış 1,9 milyon olup, bu artış ile 30 milyona yükseldi. Ortalama olarak kredi bakiyesi ise 17,8 bin Türk Lirasına çıktı.

Geçen sene ilk defa ihtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı ise 2 milyon olarak açıklandı. İlk defa kredi kartı kullananlar ise 1,8 milyon olarak açıklandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri