Gündem

BİST100 endeksi

Salı günü BİST100 endeksi günü tüm zamanların kapanış rekoru ile (2.326) seviyesinden günü tamamlamıştı. Son haftalarda Rusya – Ukrayna arasındaki gerilimin azalması ile ulaştırma sektörü payları yükselişe öncülük etmişti. Ancak Pazartesi günü haber merkezlerine yansıyan Buça’da yaşanan olaylar ile endişenin arttığı görülmekle birlikte, Zelenskiy’den de sert açıklamalar gelip, Fed Başkan Yardımcısı adayı Braniard’ın şahinleşen açıklamaları ile endeks kar realizasyonları ile günü geride bırakmıştı. Dün açılışta endeksteki pozitiflik devam etti. AB’nin Rus petrolüne karşı yaptırım yapmaktan kaçınması sonrasında küresel piyasalar negatif eğilimli olsa da BİST100 hisse bazlı hareketlerle ön plana çıktı.

BİST100 endeksinde direnç seviyesi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.406 olarak ön plana çıkıyor. Orta ve uzun vadede endeksteki hacimli yükselişlerle pozitif görüşümüzü koruyoruz. Rusya – Ukrayna gerilimini bir kenara bırakırsak tüm zamanların yüksek seviyelerinden işlem görmemiz ve gelişmiş ülkelerden gelen sıkılaşma adımları endekste bir miktar baskı hissettirebilir.

Braniard’ın sıkılaşma mesajları ve dün yayımlanan FOMC Tutanakları sonrasında ABD’de dolar endeksi ve tahvil faizleri yükselişine devam etti. 2 ve 10 yıllıklar arasındaki spreadin kapanması resesyon endişelerini tekrar gün yüzüne çıkardı. BİST100’de teknik olarak 2.250 – 2.150 seviyeleri destek olarak takip edilecek. ABD’nin Rusya’ya enerji konusunda ambargo koyması ve strateji değişikliği ile birlikte jeopolitik  gerilimin azalması ile geri 100 doların altına kadar inen brent petrol fiyatlamaları, AB’nin Rus petrolüne ilişkin yaptırımdan kaçınması ile tekrar yükselişe geçti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı