boe-baskani-enflasyon-ancak-2-yil-sonra-asagi-cekilebilir
Dünya

BoE Başkanı: Enflasyon Ancak 2 Yıl Sonra Aşağı Çekilebilir!

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ülkede enflasyonun yüzde 2 seviyesine çekilmesinin iki yılı bulabileceğini söyledi.

Enflasyonun Yüzde 2’ye İnmesi için Daha 2 Yıl Var

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, İngiltere parlamentosunda milletvekillerinin izlenen para politikaları ile ilgili sorularını cevapladı. Mark Carney, İngiltere’de enflasyon oranlarının önümüzdeki üç yıllık periyodun ancak son yılında yüzde 2 düzeyine çekilebileceğini, enflasyonun bu düzeye ulaşması için henüz iki yıl gibi bir süreye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin Sorularını Cevapladı

Kısa adı BoE olan İngiliz Merkez Bankası Başkanı, İngiltere parlamentosunda yaptığı konuşmada ülkede izlenen para politikaları hakkında milletvekillerini bilgilendirdi. Başkan Mark Carney, İngiltere’de enflasyonun ancak gelecek üç yılık periyodun sonunda yüzde 2’ye çekilebilmesinin mümkün olduğunu, bu periyodun sonlanması için önlerinde daha iki yıl olduğunu, bu dönemin sonunda enflasyon oranlarında istenen düzeye ulaşılabileceğini söyledi.

Faiz Konusunda da Açıklamalar Yapıldı

BoE Başkanı Mark Carney, gelecek dönemlerdeki İngiltere’nin faiz konusunda nasıl bir yol izleyeceği hakkında da bilgilendirmelerde bulundu. Carney, faiz konusunda bir yola adanmış olmadıklarını, çok istisnai haller olmadığı sürece belirli bir yola dair yönlendirme yapmayacaklarını söyledi. İngiltere Merkez Bankası’nın Baş Ekonomisti Andy Haldane de parlamentoda bir açıklama yaptı ve Boe’nin temel tahminini üzerinde faiz artışı olabileceğini, potansiyelin beklenenden çok daha yüksek olduğunu, atılacak olan adımın faiz artışı konusundaki riskleri dengeleyeceğini, ayrıca faiz artışının enflasyon oranlarının sürdürülebilir olması için de gerekli olduğunu söyledi.

Faiz Artışı Sinyalleri Verilmişti

İngiltere’de enflasyon oranları 2018 yılının ocak ayı itibariyle yüzde 3 artış kaydetmişti. İngiliz Merkez Bankası şubat ayı başında beklentilere uyumlu bir şekilde hareket ederek politika faizi oranlarını yüzde 0.5 oranında sabit tutmuştu. BoE Başkanı bu ay alınan faiz kararından sonra faizlerin kademeli olarak artırılmasının yanı sıra daha hızlı şekilde artırılmasının uygun olacağını ifade etmişti.