Ekonomi

Bor, Çoğu Sektörde Bilineni Değiştirecek!

Dünya çapında hizmet veren vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG’nin Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamasında, “21’inci yüzyılın petrolü” olarak nitelendirerek, Türkiye olarak sahibi olunan bu kıymetli kaynağı tanımaya devam ederken, pek çok sektörde de bilinenin değişeceğini tahmin ettiklerini aktardı.

Dünya Üzerinde Bor Rezervlerini Yüzde 73’ü Türkiye’de

Dünya çapında hizmet veren vergi, denetim ve danışmanlık firması KPGM’nin Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulunarak, dünya çapındaki bor rezervlerini yüzde 73’ünün Türkiye’ye ait olduğunu ifade etti.

Ayrıca açıklamalarında, dünya genelindeki bor ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 26’sını karşılayan Amerika’nın dünya sıralamasında Türkiye’den sonra ikinci olduğunu dile getiren Ümit Bilirgen, 21’inci yüzyılın petrolü şeklinde tabir edilen bor kaynağının, dünya genelindeki tüketiminin yaklaşık olarak 4 milyon ton civarında olduğunu ve söz konusu bu rakamın yüzde 55’inin Asya’da tüketildiğini aktardı. Üstelik sektördeki iki önemli şirket olan Eti Maden ile Amerikalı Rio Tinyo’nun dünya çapında dikkat çeken en aktif şirketler olduğunu da dile getirdi.

2017 Yılında Rekor Satış Gerçekleştirildi

2016 senesinde Türkiye’nin yaklaşık olarak 1,78 milyon ton civarında bor satışı gerçekleştirdiğini, değer açısından ise 711 milyon dolar kazanç sağladığını belirten Bilirgen, söz konusu bu toplam gelirin yüzde 97’sinin ihracattan elde edildiğini, 2017 yılında ise 2,2 milyon ton civarında bor dış satışı gerçekleştirilerek büyük bir rekora imza atıldığını aktardı.

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da konu ile alakalı açıklamalarda bulunarak, 2016 yılı itibari ile son 16 yıl içerisinde rafineri bor ürünlerinde satışın yüzde 96 oranında artış kaydettiğini ifade ederek, katma değeri fazla olan ürünler ve bor yeni kullanım alanları adına faaliyetlere yoğunluk verileceğini ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri