Ekonomi

Bor Madeni Tarihin En Büyük Rekoruna İmza Attı!

Eti Maden İşletmeleri tarafından konu ile alakalı yapılan açıklamaya göre, 2017 yılında 2,2 milyon ton civarında bor madeninin satışı gerçekleştirilerek bu alanda tarihin en büyük rekoruna imza atıldı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Saç, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, dünya üzerinde mevcut olan bor rezervinin yüzde 71’ini elinde tutan Türkiye’nin, söz konusu madeni dünya çapındaki pazarlara sunduklarını ifade ederek, imalatı gerçekleştirilen ürünlerin yüzde 97’sinin 100’ü aşkın ülkeye satıldığını anlattı. Böylelikle ülke ekonomisine ve kalkınmasına katkı sağladıklarını belirten Saç, ülkedeki yüzde 57 oranındaki Pazar payı ile sektörde zirvenin sahibi olan Eti Maden’in, gerçekleştirilen yenilikler sayesinde daha ileriye taşınacağını da ekledi.

Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Münir Yahşi ise konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Bandırma Bor İşletme Müdürlüğünün 2017 yılında neredeyse 340 bin ton civarından bor ürünleri satışı gerçekleştirerek tarihin en büyük rekoruna imza attığını anımsatan Yahşi, işletmenin söz konusu dönemi neredeyse 250 milyon lira kazanç elde ederek rekor bir düzeyde tamamladığını ifade etti.

Öte yandan Bandırma Limanı üzerinden 932 ton gibi yine rekor bir rakam ile ihracat gerçekleştirildiğini dile getiren Yahşi, üretimi gerçekleştirilen söz konusu bor ürünlerinin tarım sektöründeki kullanım oranlarını yükseldiğini belirtti.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı da, herkes tarafından benimsenen temel felsefenin yerli ve milli tarımı daha ilerilere taşımak olduğunu ifade ederek, bu nedenle de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçesinin yüzde 50’sinin tarım sektörü için tahsis edildiğini belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri