bu-ev-modelinin-maliyeti-sadece-10-bin-dolar
Ekonomi

Bu Ev Modelinin Maliyeti Sadece 10 Bin Dolar!

ICON adlı firma tarafından 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak geliştirilen ev 1 milyardan fazla kişiye ev ihtiyaçlarında çözüm olabilir.

24 Saatte Kaba İnşaatı Hazır Hale Geliyor

Dünya genelindeki 1 milyardan fazla kişinin ev konusundaki ihtiyaçlarına çözüm olması açısından ICON adlı firma tarafından 3D yazıcı teknolojisi kullanılarak geliştirilen evin maliyeti 10 bin dolar, büyüklüğü ise 55 metrekare. Teksas merkezli firmanın geliştirdiği bu ev modeli 1.2 milyar kişinin ev sorununa çözüm olabilecek nitelikte. Uygun fiyata ve sürdürülebilir olması ile dikkat çeken 3D yazıcı teknolojisi ile geliştirilen ev modeli seri üretime uygun bir halde tasarlandı. Evin işçilik hariç kaba inşaatı da 12 ile 24 saat arasında hazır hale gelebiliyor.

Evlerin Tanıtım Filmi Yayınlandı

ICON firmasının 3D yazıcı teknolojisi kullanarak geliştirdiği ev modeli seri üretime hazır olarak inşa edildi. Firmanın bu projesi kapsamında El Salvador’da önümüzdeki yıl dünyanın ilk 3D çıkışlı mahallesi inşa edilecek. 100 evden oluşacak olan mahallede ICON’un geliştirdiği 3D yazıcı teknolojili evler kullanılacak. SXSW adlı inovasyon etkinliğinde tanıtımı yapılan ve bu proje ile ilgili gelişmeleri haber veren ICON, bir de tanıtım filmi yayınladı. Yayınlanan filmde bu evleri 24 saatten daha kısa bir zamanda nasıl inşa edilebileceği de anlatılıyor.

Fiyatı 4 Bin Dolara Çekilecek

ICON’un 3D yazıcı teknolojili evleri 1 oturma odası, 1 yatak odası ve banyodan meydana geliyor. Tek katlı evde Vulcan modeli endüstriyel bir 3D yazıcı kullanıldı. Evin maliyetinin 10 bin dolar olduğu açıklandı. Firma tarafından 55 metrekare toplam kullanım alanına sahip olan evlerin maliyetinin 4 bin dolara çekilebilmesi ile ilgili çalışmalar yapılıyor. ICON’un kurucularından olan Jason Ballard, 10 bin dolarlık maliyet fiyatının da Amerika’daki ev fiyatlarından oldukça ucuz olduğuna, 18 metrekare ile 35 metrekare arasında olan diğer evlerin fiyatının 40 bin dolar civarında olduğunu söyledi.