,
bugun-kuresel-piyasalar-ne-durumda-dunya-borsalarindaki-gelismeler
Dünya

Bugün Küresel Piyasalar Ne Durumda? Dünya Borsalarındaki Gelişmeler!

Küresel piyasalarda dün gözlemlenen pozitif seyirden sonra bugün ABD tarafından açıklanacak olan şubat ayına ait istihdam verileri bekleniyor.

Trump Piyasalarda Endişe Yarattı

Dün piyasaların gündemine oturan ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa ülkelerine gözdağı verir nitelikteki açıklamaları piyasalarda endişeli halin hakim olmasına neden olmuştu. Donald Trump’ın, Amerika’ya misilleme yaparak ek vergi uygulamasına geçecek olan ülkelere kendilerinden aldıkları otomobillere yüzde 25 oranında ek vergi getirecekleri ve bu ülkelerin derhal bu uygulamadan vazgeçeceklerini açıklaması piyasalarda ticaret savaşının kapıda oldu endişesi yaratmıştı.

New York Borsasında Son Durum

Dün yaşanan bu gelişmelerin ardından New York borsasında Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.38 oranında, Standart Poor’s Endeksi yüzde 0.45 oranında, Nasdaq Endeksi de yüzde 0.42 oranında değer kazanımı yaşadı. Ekonomi analistleri Amerika’da bugün açıklanacak olan şubat ayında ülkede gerçekleşen istihdam rakamlarını takip edeceğini, bu raporun beklendiğini, ABD’de tarım dışı beklenen istihdam rakamlarının 205 bin, ülkede tahmin edilen işsizlik oranının da yüzde 4 olacağını söylüyorlar.

Avrupa Borsalarında Son Durum

Avrupa Merkez Bankası tarafından dün yapılan toplantıda faizlerde değişiklik yapmama kararı aldı. ECB Başkanı Mario Draghi de toplantının ardından açıklama yaparak bu kararı bildirdi. Dün euro – dolar paritesi 1.24 doların üzerine çıktıktan sonra yüzde 0.8 oranındaki değer artışı ile günü kapatmıştı. Almanya’da DAX Endeksi’nde yüzde 0.90 oranında, Fransa’da CAC 40 Endeksi’nde yüzde 1.28 oranında, İngiltere’de FTSE Endeksi’nde yüzde 0.63 oranında artış oldu. Almanya’da bugün sanayi üretimi ile ilgili veriler açıklanacak.

Asya Borsalarında Son Durum

Çin’de bugün açıklanan enflasyon rakamlarının yıllık yüzde 2.9 oranında geldi ve beklentilerin üzerine çıkmış oldu. BoJ olarak kısaltılan Japonya Merkez Bankası tarafından alınan kararlar da piyasaların takibine alındı. BoJ, beklentileri karşıladı ve yüzde eksi 0.10 oranında seyreden politika faizi ile parasal tabanın yıllık olarak 80 trilyon yen artması ile ilgili programı değiştirmedi. Japonya borsasında Nikkei 225 Endeksi’nde yüzde 0.3oranında, Şangay Bileşik Endeksi de yüzde 0.2 oranında değer kazandı.