Ekonomi

Bursa İhracatta Zirveyi Bırakmıyor!

İhracatta yeni yıla hızlı bir giriş yapan Bursa, 2017 yılının Şubat döneminde gerçekleştirmiş olduğu ihracatını bu sene yüzde 10,7 oranında yukarıya taşıyarak 1 milyar 270 milyon dolara ulaştı.

2018 yılının ilk ayında elde etmiş olduğu 1,1 milyar dolar ihracat rakamı ile tüm zamanların en büyük Ocak ayı rekoruna imza atan Bursa, Şubat ayını da aynı hız ile tamamladı. Geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş olduğu ihracatta 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 1076 oranında yükseliş kaydeden söz konusu şehir Bursa, 2018’in ilk iki ayında ise, 2017’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,57 oranında yükseliş kaydetti.

Bursa, Şubat Ayında İhracatta Yüzde 1076 Oranında Artış Gösterdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından elde edilen verilere göre, sanayi şehri Bursa, ihracat alanında yeni yıla süratli bir giriş yaptı. 2017 Şubat dönemine bakıldığında 2018 Şubat döneminde ihracatını yüzde 10,76 oranında yukarıya taşıyarak 1 milyar 270 milyon dolar değerindeki rekor ihracat rakamına imza atan Bursa, söz konusu dönemde toplamda 198 farklı ülkeye mal gönderimi gerçekleştirdi.

Bursa’da gerçekleştirilen söz konusu bu ihracat rakamlarının büyük çoğunluğunu, bu alanda ülkenin lokomotif sektörü olan otomotiv endüstrisi meydana getirdi. Söz konusu sektör 2018’in Ocak ve Şubat ayları boyunca 1,5 milyar dolar değerinde ihracat rakamına ulaşarak, 21017 yılının aynı aylarına kıyasla yüzde 8,81 oranında yükseliş kaydetti. Otomotiv endüstrisinden sonra en çok ihracat gerçekleştiren sektörler ise tekstil ve hammadde oldu.

Afrika’nın İhracatındaki Artış Dikkat Çekti

Bursa’nın ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ağırlıklı olarak Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler olurken, Afrika kıtasına gerçekleştirilen ihracattaki yükseliş de bir hayli dikkat çekti. Söz konusu olan dönemde en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke yüzde 6,57 oranındaki yükseliş ile Almanya olurken, Almanya’dan sonra gelen ülke ise Fransa oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri