Gündem

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ülkemiz için oldukça önemli bir bakanlıktır. İsminden de anlaşılabileceği üzere çalışma hayatı ve sosyal güvenlik yani emekliliğe dair işler yapan, görevleri bunlar ile alakalı olan bir bakanlıktır. Bu yazımızda sizlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ne iş yapar, hangi görevlerde yer alır, teşkilatlanma şekli nasıldır gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Görevleri Nelerdir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kısaca ÇSGB olarak geçer. Çalışma yaşamanın düzenlenmesini sağlayan bir bakanlıktır. Görev ve yetkileri kanunlar ile belirlenmiştir, bazı ek kanunlar ile de özel görev ve yetkileri belirtilmiştir. Yurt dışı işçi konuları ile de bu bakanlık ilgilenmektedir. Görevleri çalışma hayatının düzenlenebilmesi, çalışan insanların refah düzeylerinin yükseltilmesi ve çalışan-çalıştıran arasındaki ilişkiyi ülkenin faydasına olacak şekilde düzenlemek bu bakanlığın temel görevleri arasında sayılabilir.

Ülkedeki çalışma ve sağlanan faydalarının seviyesinin yükseltilmesi de aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görevleri nelerdir? Sorusuna cevap olacak bir konudur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde kamu personelleri yani memur adı verilen görevliler çalışabilirler. Her yıl kadro açarak ihtiyaç duyduğu kadar insanı memur statüsünde işe alan bir bakanlıktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın merkezi teşkilatları haricinde büyük vilayetlerin işlemlerinin yürütülmesi adına 24 şehirde Bölge Çalışma Müdürlükleri yer almaktadır. Yurt dışında kurulan müşavirlik ve ataşelikleri ile de yurt dışında çalışan Türk çalışanların yarar ve haklarının korunup işçi ve işveren arasındaki ilişkileri düzenlemek için çalışmalar yapmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan teşkilatlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir: İşçi Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, Sosyal Güvenlik Kurumu, Yakın ve Ortadoğu Çalışma Enstitüsü, Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar, Bağ-Kur ve İş ve İşçi Bulma Kurumudur.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri