Ekonomi

Can Erikte İlk Hasat Heyecanı! Kilosu 150 Lira

Erik severleri memnun edecek haber geldi. Yılın ilk erik hasadı Silifke ilçesinde yapıldı. Örtü altında yetiştirilen can eriğin kilosu 150 liradan satışa sunuldu.

Erikte Hasat Zamanı!

Türkiye’de en erken erik hasadı bu sene Mersin ilinin Silifke ilçesinde yapıldı. Göksu Vadisi’nin köylerinde başlayan hasat üreticiler kadar erik severleri de heyecanlandırdı. İlk hasada ilçe kaymakamı Şevket Cinbir de katıldı. İşçilerle el ele veren Kaymakam Cinbir, toplanan eriklerin paketlenmesine yardım etti.

10 Kilo Toplandı

Göksu Vadisi köylerinde ilk hasadın rekoltesi 10 kilogramı buldu. Toplanan can erikler 100 gramlık paketlere itinayla yerleştirildi. Ürünlerin Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlere gönderileceği öğrenilirken, rekoltenin artmasıyla birlikte satışlar tüm yurda yönelik yapılacak. Bunun yanında iç piyasasının talebinin karşılanması sonrasında yılın ilk erikleri yurtdışına da satılacak. Yurtdışında eriğin ilk adresleri ise Dubai ile Rusya olacak.

Erikte ilk hasadın başlaması erik severlerin sabırsızlanmasına neden oldu. Yılın ilk erikleri toplanırken, eriğin kilo fiyatı yıla 150 lira seviyesinden başladı.

Kaymakam Cinbir Erik Bahçesinde!

İlk erik hasadında işçilere yardım eden Şevket Cinbir, hasadın bereketli ve bol kazançlı olmasını diledi. Göksu Vadisi’nde örtü altı erik üretiminin yoğun şekilde yapıldığını ifade ederek, bölgedeki üretimin 5 bin 500 dekarlık arazide devam ettiğini aktardı. Erik ağaçlarının açık arazide olduğunun altını çizerek, örtü altı üretiminse 200 dekarda sürüdüğünü dile getirdi. Seralardaki üretimin zor şartlar altında yapıldığına vurgu yaparak, “Üreticilerimiz en erken hasadı yapabilmek adına burada ciddi bir emek harcıyor. Üreticiler iç pazara ürün sağladığı gibi ihracata da destek veriyor” dedi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri