cari-acik-rakamlari-aciklandi-1-ayda-7-milyar-dolar
Ekonomi

Cari Açık Rakamları Açıklandı! 1 Ayda 7 Milyar Dolar!

2018 yılının ocak ayında Türkiye’nin ulaştığı cari açık rakamı 7 milyar doları geçti.

Veriler Merkez Bankası Tarafından Açıklandı

Bu yılın ocak ayında Türkiye’de cari açık rakamları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından ödemeler dengesi istatistikleri olarak açıklandı. TCMB’nin açıkladığı rakamlara göre 2018 yılının ilk ayında Türkiye cari açık rakamlarında 7 milyar 96 milyon liraya ulaştı. Piyasalar geride kalan ocak ayında Türkiye’nin cari açığının 6.8 milyar dolar olarak açıklanacağını tahmin etmişlerdi.

Piyasaların Tahmini 6.8 Milyar Dolar Olmuştu

TCMB olarak kısaltılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan bu yılın ocak ayı ile ilgili ödemeler dengesi verilerine göre Türkiye’nin cari açığı bu yılın ocak ayında 7 milyar 96 milyon dolar oldu. Bu rakam geçen yılın ocak ayı ile karşılaştırıldığında cari açıkta 4 milyar 402 milyon dolarlık bir artış olduğu gözlemlendi. 1 yıllık dönem olarak bakıldığında Türkiye’de cari açık rakamlarının 51 milyar 572 milyon dolara çıktığı öğrenildi. Merkez Bankası tarafından açıklanmadan önce piyasalar cari açığın 6.8 milyar dolar olacağı yönünde tahminde bulunmuştu.

7.5 Milyar Dolarlık Dış Ticaret Açığı Verildi

TCMB’nin verilerine göre ödemeler dengesi tablosu incelendiğinde Türkiye’de dış ticaret açığının 2018 yılının ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre 4 milyar 537 milyon dolar arttığı öğrenildi. Bu yılın ocak ayında dış ticaret açığı 7 milyar 634 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Birincil gelir dengesi verilerinde de 82 milyon dolarlık bir artış görüldü ve bu kalem 479 milyon dolar yükseldi.

822 Milyon Dolar Seyahat Geliri Elde Edildi

Merkez Bankası hizmetler dengesi verilerine göre seyahat geliri olarak elde edilen net gelirlerin geçen yılın ocak ayına göre 127 milyon dolar arttığı, 822 milyon dolara çıktığı görüldü. Yatırım gelirlerinden gelen net çıkışlar 2017 ocak ayına göre 54 milyon dolar arttı ve 401 milyon dolara çıktı. İkincil gelir dengesinden doğan net girişler de geçen yılın ilk ayına göre 71 milyon dolar azalış sergileyerek 98 milyon dolara düştü.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri