CE Belgesi

CE Belgesi Türkçe’ de “Avrupa Normlarına Uygunluk” anlamındaki “Conformite European” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir. Üretilmiş ürünün Avrupa’daki satış standartlarına uygunluğunu gösterir. Avrupa Birliği’nin belirlediği sağlık ve kullanım güvenliği gibi şartların yerine getirildiğini gösteren bir işarettir. Bir ürünün Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerde satılabilmesi için CE belgesi alması zaruridir.

CE Belgesi

Tüketici nazarında ürünün güvenilir olduğunu göstermektedir. Kullanılan ürünün üzerinde gözle görülebilen bir noktaya basılır. Örneğin, pek çok oyuncak markasında oyuncak üzerince CE damgası mevcuttur. Bu işaret söz konusu ürünün insanlara, hayvanlara, bitkilere ve çevreye zarar vermediğini göstermektedir.

CE Belgelendirme Firmaları

CE belgesini yalnızca yetkili akredite firmalar verebilmektedir. Ürünün teknik resmini de içeren ayrıntılı bir dosya hazırlanır. Sonra CE belgelendirme firmalarına başvurulur. Akredite olan laboratuvarlarda gerekli analizler yapılır.

Avrupa pazarı için CE belgesi alması gereken 23 tür ürün grubu vardır. Bu ürünler için yetkili CE belgelendirme firmalarına başvurulduğunda CE belgesi; Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı gibi devlet kurumları tarafından onaylanarak verilmektedir.