Dünya

Çelik İthalatındaki Vergi Siyah Kuğu Etkisine Neden Olabilir!

Amerikalı analist Saut, Trump’ın alüminyum ve çelik ithalatı için ek olarak getirmeye hazırlandığı gümrük vergisinin, ticaret savaşına neden olabileceğini ve piyasalarda siyah kuğu etkisi görülebileceği değerlendirmelerinde bulundu. Söz konusu bu gelişmelerin boğa piyasasından çıkılmasına imkan sağmayacağı düşüncesinde olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Amerikalı finansal danışanlık şirketi olan Raymond James’in analistlerinden biri olan Jeff Saut, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz günlerde açıklamış olduğu çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi düzenlemesi hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında vergi uygulamasının ciddi anlamda küresel ticaret savaşlarına neden olabileceğini dile getiren Saut, ayrıca bu durumun piyasalarda siyah kuğu etkisine neden olacağını da ekledi.

Pek çok ülke tarafından Amerika’nın çelik ve alüminyum ithalatı için ek vergi uygulamasına sert tepkiler verilirken, ABD Başkanı Trump’ın diğer Avrupa ülkelerine misilleme yapması halinde Avrupa imalatı olan araçlar için de vergi uygulanacağını belirtmesi, ticaret savaşı kaygısının daha da fazlalaşmasına yol açtı.

ABD Başkanı Trump tarafından gümrük vergisi açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta içinde Dow Jones endeksi yüzde 3 oranında, S&P 500 endeksi ise yüzde 2 oranında gerileme kaydetti.

Öte yandan söz konusu açıklamalarında, Trum tarafından meydana gelen gelişmelerin boğa piyasasında çıkışa yol açması gibi bir durumun beklenmediğini dile getiren Amerikalı analist Jeff Saut, bu durumdan ötürü meydana gelen karmaşanın kısa süreceğini ve uzun süreli bir satın alma imkanının elde edileceğini düşündüğünü belirtti.

Siyah kuğu etkisi, finans piyasalarında tahmin edilmemiş olan, büyük etki meydana getiren sürpriz gelişmeler olarak isimlendiriliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri